koruna po opuštění kurzoveho závazku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu koruna po opuštění kurzoveho závazku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jen během ledna velcí přespolní investiční hráči skoupili tuzemské vládní dluhopisy za více než 45 miliard korun. Zhruba to odpovídá objemu všech vydaných státních dluhopisů Česka od konce loňského listopadu do konce letošního ledna. Vyplývá to z březnových statistik ministerstva financí.
Ve vedení Českých drah se šéfové mění poměrně často. Naposledy zhruba před měsícem skončil i kvůli pomalé přípravě národního dopravce na liberalizaci železničního trhu po čtyřech letech Pavel Krtek a nahradil ho Miroslav Kupec. „Teď se láme chleba. Musíme ubránit pozici na trhu a zachovat si dominantní postavení,“ říká nový generální ředitel a předseda představenstva národního železničního dopravce.
Jak ten čas letí! Je to už rok, co ČNB ukončila intervenční režim na koruně. Čtvrtek šestého dubna 2017 si většina aktivních hráčů na trhu bude pamatovat ještě dlouho. Ne snad proto, že by výsledkem byly nějaké divoké pohyby koruny. Ale byl to okamžik, na který se strašně dlouho čekalo, přesněji 3,5 roku.
Česká národní banka v rámci nové strategie rozdělila investování devizových rezerv na dvě části. Zhruba 45 procent devizových rezerv centrální banka investuje pouze do aktiv v eurech a americkém dolaru tak, aby byly vysoce likvidní, tedy rychle dostupné pro hladké fungování měnové politiky. Kvůli intervencím se však loni instituce dostala do ztráty 243 miliard korun.
Mezi podílovými fondy loni vydělaly nejvíce ty akciové, které si v průměru připsaly výnos přes 13 procent. Dluhopisové fondy měly výnos do dvou procent. Konzervativní fondy peněžního trhu byly nepatrně ve ztrátě, informovala poradenská společnost Broker Consulting.
Podle informací České národní banky zahraniční dluh Česka vyšplhal přes čtyři biliony korun a překonal hranici 90 procent roční produkce ekonomiky. Tato zpráva na první pohled budí značné obavy. Olej do ohně můžeme ještě přilévat dalšími údaji – náš zahraniční dluh se za posledních sedm let zdvojnásobil, teoreticky každý Čech včetně novorozeňat dluží zahraničním subjektům v průměru skoro 450 tisíc korun. Proč tedy nikdo nebije na poplach a naše koruna neoslabuje? Protože není důvod. Zatím.
Psychologickou hranici 26 korun za euro ve čtvrtek prolomila česká měna. Někdejší člen bankovní rady ČNB a ekonom Kamil Janáček si ale nemyslí, že už nastal okamžik, kdy by spekulanti měli svoje investice pouštět.
V případě, že kurz koruny by zůstal na slabší úrovni než očekává prognóza ČNB, vznikl by větší prostor pro zpřísnění měnových podmínek, tedy zvýšení základních úrokových sazeb.
Nervozita před ukončením intervencí přináší výkyvy na trzích, výsledkem mohou být i lepší kurzy pro dlouhodobé zajištění. „Na rok 2017 jsou firmy už většinou zajištěny, aktuálně s námi exportéři řeší rizika delších období,“ říká Josef Jeřicha z Finančních trhů ČSOB. Milionové ztráty, den co den hrozící firmám kvůli výkyvům měnových kurzů či cen komodit, podnikatelům mohou i ztížit přístup k úvěru.
Konec režimu devizových intervencí může nastat kdykoliv po konci tzv. tvrdého závazku, tedy od dubna. Na tiskové konferenci to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.