Kosmicke rakety - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Kosmicke rakety, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Technicky ambiciózní, technologicky realizovatelné. Takhle nějak shrnula společnost Blue Origin amerického miliardáře Jeffa Bezose svůj překvapivě velmi potichu oznámený plán, respektive technologickou schopnost, vyrábět solární panely z regolitu. Pro připomenutí: regolit je obecný název pro na nejrůznější minerály extrémně bohaté horniny pokrývající Měsíc. A ano, i když se aktuálně na Zemi nachází lehce přes 382 kilogramů tohoto substrátu, který v minulém století dovezla šestice misí Apollo, Bezosovi ...
Uspěl mezi více než 22 tisíci uchazeči, pilotuje stíhací letoun JAS-39 Gripen, má doktorát z letecké a raketové techniky a po více než 44 letech může doplnit v učebnicích jméno prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka. Záložní astronaut Evropské kosmické agentury Aleš Svoboda se chystá na první praktické kroky v ESA, které pro něj mohou v příštích letech znamenat účast ve vesmírné misi. „Když to vezmu pohledem současných astronautů, členům záložního týmu dávají slušnou šanci,“ hodnotí v ...
Více než tři dekády v USA vyrábí satelity, sondy a jejich pohonné systémy. Jeho společnost Stellar Exploration dodává komponenty a plní zakázky od NASA, SpaceX či Blue Origin. „Náš nejlepší marketing je ten, že znám skoro všechny v oboru malých družic a sond,“ říká emigrant, inženýr a tak trochu geek Tomáš Svítek. V Česku loni založil pobočku firmy, aby díky globálnímu boomu létání do vesmíru na práci na kosmických aparátech nalákal tuzemské inženýrské talenty. Netrvalo dlouho, a přišel nový byznys: výroba...
Až v létě roku 2024 vynese raketa Falcon společnosti Space X na orbitu český minisatelit Troll, půjde o velký úspěch českého byznysu. Tak velkou misi ještě tuzemský soukromý sektor nikdy nepostavil. Vyjde v přepočtu na 36,6 milionu korun a její kořeny míří do Brna, technologicky čím dál silnějšího regionu.
Z floridského mysu Canaveral měla ve čtvrtek ráno odstartovat Mise 1. Start nakonec zastavily potíže s raketou. Odkládá se tak lunární debut japonské společnosti Ispace. Současně to bude první lunární mise Spojených arabských emirátů (SAE).
Dobré ráno! Je 325. den roku, svátek má Albert, před devíti lety na Ukrajině začaly v ulicích demonstrace zvané Euromajdan, které vedly k pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče a popudily Kreml. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Raketa Space Launch System (SLS) s modulem Orion odstartovala z floridského mysu Canaveral. NASA tak odstartovala misi Artemis I, která je prvním krokem programu, který má vrátit člověka zpět na Měsíc. Modul Orion má bez posádky obletět Měsíc a po 25 dnech se vrátit zpět na Zemi.
Kolik stojí dobývání Měsíce? Více než roční provoz České republiky. Za roky plánování se celková cena, kterou Spojené státy vložily do snahy vrátit po padesáti letech člověka na Měsíc, vyšplhala na astronomických 93 miliard dolarů, což je zhruba 2,3 bilionu korun. Vše má ovšem smysl, návrat člověka na Měsíc je podle experta Petra Boháčka z české kosmické firmy TRL Space pro lidstvo důležitým milníkem. „Lunární ekonomika bude největší další ekonomikou, kterou rozvineme,“ vysvětluje pro deník E15 Boháček.
Čínská „experimentální opakovaně použitelná kosmická loď“ na oběžnou dráhu Země v období mezi 24. a 31. říjnem, vypustila záhadný objekt. Upozornil na to server SpaceNews.
Úspěch ukrajinské protiofenzivy s sebou nese i poptávku Kyjeva po další zbrojní pomoci. A to včetně protivzdušných systémů, jež by zemi ochránily před raketovými a leteckými údery na města, které zoufalý Kreml podniká. Jenže zbraně Západu docházejí - ani američtí, ani evropští zbrojaři nebyli připraveni na potřebné tempo výroby. Problém je i se sháněním výzbroje ze sovětské éry, na kterou jsou ukrajinské síly zvyklé.