kosmicky program ceske republiky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kosmicky program ceske republiky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Agentura Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA) rozšiřuje svou působnost v Česku a přesídlí do budovy Nové Palmovky v Praze 8, která je dlouhodobě nevyužitá. Vláda a EUSPA v úterý podepsaly memorandum o podpoře stěhování agentury do budovy. Hotovo by mělo být v roce 2025. EUSPA momentálně sídlí v Holešovicích.
Kolik stojí dobývání Měsíce? Více než roční provoz České republiky. Za roky plánování se celková cena, kterou Spojené státy vložily do snahy vrátit po padesáti letech člověka na Měsíc, vyšplhala na astronomických 93 miliard dolarů, což je zhruba 2,3 bilionu korun. Vše má ovšem smysl, návrat člověka na Měsíc je podle experta Petra Boháčka z české kosmické firmy TRL Space pro lidstvo důležitým milníkem. „Lunární ekonomika bude největší další ekonomikou, kterou rozvineme,“ vysvětluje pro deník E15 Boháček.
Zájemci o inovativní podnikání se mohou v průběhu října zúčastnit několika tematických akcí zaměřených na podporu podnikatelského sektoru, zejména pak začínajících projektů. V různých městech republiky se odehraje několik desítek seminářů a workshopů.
Sonda mise DART (Double Asteroid Redirection Test) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zasáhla hodinu po půlnoci SELČ podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Astronomové budou v příštích týdnech propočítávat, zda a jak přesně se podařilo změnit dráhu letu Didymose. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval, byl jen pokusným cílem v ...
Národní úřad pro kosmonautiku a vesmír (NASA) postupně zveřejňuje další unikátní snímky vzdáleného vesmíru pořízené nejvýkonnějším astronomickým přístrojem všech dob, teleskopem Jamese Webba. Tentokrát je to záběr mlhoviny Tarantule, ve které sídlí nejžhavější a nejtěžší dosud známé hvězdy. „Kdybychom byli v jejím středu, viděli bychom na noční obloze několik stovek hvězd, které by zářily srovnatelně jako Měsíc,“ popisuje expert na tvorbu hvězd Richard Wünsch z Astronomického ústavu AV ČR.
Kosmický veterán Hubbleův teleskop dostal posilu. Společně se svým nástupcem teleskopem Jamese Webba ukázaly světu nové působivé snímky ze vzdálené galaxie Messier 74, které se také říká M74 nebo galaxie Phantom. Snímky zveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA).
Mnoho let zanedbávaná nedostavěná budova Centra Palmovka se stane novým sídlem Evropské agentury pro kosmický program (EUSPA). Rada hlavního města Prahy schválila podpis předběžné smlouvy a nyní začne jednat o konkrétních požadavcích na nové sídlo, kam by se EUSPA měla stěhovat v roce 2025. Náklady na dokončení projektu se podle odhadů mohou vyšplhat až na miliardu korun.
Být jako Izrael. Český stát chce v následujících pěti letech v projektu Technologická inkubace poslat do firem v počáteční fázi přes 850 milionů korun. Investoři ze soukromého sektoru ovšem varují před investicemi bez zapojení odborníků a doporučují raději vytvořit vhodné podmínky pro podnikání.
Jen málokterá společnost má tak široké pole aktivit jako americký Honeywell. Konglomerát, který celosvětově zaměstnává přes sto tisíc lidí, podniká v letecké dopravě, logistice, kosmickém, obranném, chemickém, ale třeba i zdravotnickém průmyslu. Výraznou stopu zanechal i v Brně, kde už bezmála dvacet let provozuje obří vývojové centrum. Viceprezidentka Honeywellu pro vládní záležitosti Stacey Bernardsová odhaluje v rozhovoru s deníkem E15, jaké má tento koncern nejnovější plány v České republice nebo jak ...
Tuzemský vesmírný výzkum se emancipuje. Tým inženýrů z několika českých vysokých škol a univerzit by někdy po roce 2026 měl do meziplanetárního prostoru pod taktovkou Evropské vesmírné agentury (ESA) vyslat vědecký aparát zvaný LVICE² (Lunar Vicinity Complex Environmental Explorer). Půjde o první sondu ryze tuzemské provenience od roku 1996, kdy do vesmíru letěl pátý Magion, zároveň to bude také první česká sonda, která se „podívá“ do meziplanetárního prostoru (tedy za orbitu Země) a v neposlední řadě ...