koupě družstevního bytu financování - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu koupě družstevního bytu financování, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kvůli neustále rostoucím hypotečním sazbám a zvyšujícím se cenám nemovitostí mnoho lidí na koupi vlastního domu nebo bytu nedosáhne. Jediným východiskem, jak mohou bydlet ve vlastním, jsou družstevní byty. Sepsali jsme, v čem spočívají jejich výhody i nevýhody.
Vyzrát na vývoj realitního i hypotečního trhu se snaží český startup Ownest z realitní skupiny EHS. Přichází s ambiciózním modelem rent-to-own, tedy od pronájmu k vlastnictví, který mladým lidem slibuje pomoc s prvním bydlením. Nynější bytová krize záměru nahrává, ale není jasné, zda startup v Česku skutečně uspěje. Banky totiž výhody produktu nevidí a také právníci projevují určitou skepsi. Ownest na první překážky reaguje úpravou produktu.
Navzdory snaze současných pražských radních se obecní bytový fond dál zužuje. Nejenže pokračují privatizace bytového fondu ve správě městských částí, ale byty se také nestíhají opravovat a město zatím nestaví ani nové. Chybí mu totiž peníze. „V tomto volebním období jsme z Fondu pro rozvoj dostupného bydlení podpořili investice za zhruba 3,5 miliardy. Nyní už finance došly a fond je prázdný,“ popisuje finanční poměry pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský (Piráti). Na novou výstavbu si ...
Ceny nemovitostí enormně narostly a dále se zvedají. Proto hledáme jakékoliv možnosti, jak byt koupit levněji. Mnohé nám nevyhovují. Ne každý chce hledat alternativu v bydlení mimo město, kde jsou nemovitosti levnější. Dojíždění, mnohdy každodenní odvážení dětí do školy, odtržení od centra dění – to vše nám může bydlení nejen zkomplikovat, ale ve výsledku paradoxně i prodražit. Lepší je podívat se na možnosti, jak koupit byt v námi požadované lokalitě levněji. Řešením je nákup družstevního bytu.
Družstevní bydlení bylo velmi populární „za socíku“. Po roce 1989 zájem opadnul a lidé se zaměřili spíše na vlastnické bydlení. V posledních letech však družstevní bydlení zažívá comeback. Jeho návrat na výsluní zařídili především developeři, kteří přichází s nabídkou výhodného financování nových bytů na principu družstevního bydlení. Hned zkraje je ale třeba upozornit, že financování družstevního bydlení není tak jednoduché, jako bytu do osobního vlastnictví.
Parlament po dlouhých letech projednávání tento týden definitivně schválil novelu zákona o České národní bance, která bude moct bankám nově nařizovat i limity pro některé ukazatele omezující poskytování hypoték občanům. Bohužel poslanci opět schválili zákon se spoustou chyb.
Aktivistický advokát. Tak se nejčastěji mluví o pražském právníkovi Janu Langmeierovi, který zastupuje věřitele v kauzách Arky Investments, největšího českého krachu za posledních dvacet let, či zbankrotované společnosti C2H někdejšího oděvního podnikatele Michala Mičky. Langmeier kritizuje kromě majitelů těchto skupin i centrální banku, která podle něj tento byznys umožnila.
Zatímco jinde v Evropě je spolkové bydlení vcelku běžné a pomáhá řešit nedostupnost bydlení, Česko obroda družstevního bydlení teprve čeká. Praha již v prosinci schválila projekt, v rámci kterého město poskytne družstvům a občanským spolkům, inspirovaným německými baugruppe, pozemky. Platforma DoDružstva.cz nyní nabízí propojení zájemců a družstevních projektů.
Nižší cena, ale také žádné Airbnb a bezohlední nájemníci v investičních bytech. Družstevní vlastnictví má oproti společenstvím vlastníků jisté výhody (ale i nevýhody), najdete je v našem článku.
Družstevní bydlení je výrazně levnější než byty v osobním vlastnictví, zároveň je ale spojeno s řadou omezení. Družstevní byt například nelze rekonstruovat bez souhlasu družstva a složitější může být i jeho financování či další pronájem.