krajské volby preferenční hlasy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu krajské volby preferenční hlasy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Volby do Evropského parlamentu neboli eurovolby se konají každých pět let. Své zastupitele v EU si Češi zvolí na jaře roku 2024. Kdy bude známé přesné datum voleb a jakým způsobem půjde hlasovat pro kandidáty na europoslance?
Třináct krajů si v příštím roce zvolí své zastupitele, ty pak čeká čtyřletý mandát. Vítězství bude obhajovat hnutí ANO, které v posledních volbách získalo nejvíc hlasů hned v deseti krajích. Výsledné koalice se bez něj ovšem ve většině případů obešly. Kdy budeme znát přesný termín dalších voleb, jak si zažádat o voličský průkaz a proč se krajší zastupitelé nevolí v Praze?
Pražský lídr kandidátky ANO Patrik Nacher nechce předjímat, s kým by po volbách jednal o koalici a kdo je jako partner nepřijatelný. Například v kritice cyklopruhů se shoduje s ODS. Chce také jednotnou parkovací kartu pro celé město. „Je to férové řešení, byť se levicovým progresivistům nelíbí,“ říká. Na druhé straně hnutí slibuje lidem s ohledem na energetickou krizi řadu slev, včetně nižších cen vodného a stočného. I jízdné ve veřejné dopravě by podle Nachera mělo být dočasně zdarma.
Kdo je mesiáš ODS Petr Fiala? Knihomol, který miluje tenis, jazz a rád cituje z Bible. V historii České republiky neexistuje předseda vlády, který by na nejvyšší exekutivní funkci čekal tak dlouho jako právě první český profesor politologie.
Dlouholetý nejbližší spolupracovník Andreje Babiše a šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude jistě i po těchto volbách patřit mezi klíčové postavy povolebního dění. Přestože je dnes, jak sám říká „řadovým členem hnutí“, stále si zachovává nemalý neformální vliv na Andreje Babiše i schopnosti zákulisního vyjednávače. Projevilo se to i ve volebním štábu hnutí ANO, kde se s Faltýnkem Babiš radil těsně přes svým vystoupením před kamerami. Faltýnek před vyjednáváním s potenciálními partnery ...
Propisky do ručky a jde se kroužkovat. Voliči v nadcházejících volbách mohou opět zamíchat pořadím na kandidátkách zvolených stran a poslat do sněmovny své favority z nižších pozic. Průzkumy ukazují, že si Češi na udělování preferenčních hlasů zvykli a nadpoloviční většina voličů se tak chystá své čtyři kroužky využít i letos.
Letos se opět po čtyřech letech konají volby do poslanecké sněmovny, které rozhodnou o tom, kdo bude v Česku vládnout v příštích čtyřech letech. Volební místnosti se tradičně otevřou v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Volebními obvody jsou kraje a voliči tak hlasují pro kandidáty na krajských kandidátkách s možností využití čtyř preferenčních hlasů.
Volby do poslanecké sněmovny se blíží. Tento rok proběhnou 8. a 9. října 2021. Poslanecká sněmovna je dolní komorou Parlamentu ČR a společně se Senátem je zákonodárným orgánem České republiky. Ve volbách do Poslanecké sněmovny se celkově volí 200 poslanců a volby se konají každé 4 roky.
Říjnové volby do Poslanecké sněmovny – hlavní politická událost roku, která rozhodne o nové vládě – už nyní přitahují pozornost. A hned z několika důvodů. Po rozpadu Čtyřkoalice v roce 2001 a krachu spolupráce KDU-ČSL se Starosty a nezávislými před čtyřmi lety se strany od středu napravo vůbec poprvé dohodly. Zdá se že napevno.
Po víkendových volbách do krajů a Senátu se za vítěze označovali takřka všichni. Rozjela se debata, zda rozhoduje počet získaných mandátů, nebo vyjednaných postů hejtmanů. Komu se opravdu dařilo, a pro koho byly volby debakl? Podívejte se v přehledu.