krize ve venezuele - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu krize ve venezuele, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Lepit pomocí zadlužení díry ve státním rozpočtu je něco, čemu by se zodpovědní politici měli vyhnout. Zadlužení má sloužit k překlenutí válek, pandemií či krizí, ale hlavně mají půjčené peníze mířit do produktivních investic, říká v rozhovoru v rámci projektu PFI Talks americký historik ekonomie Barry Eichengreen.
Dlouho očekávané částečné unijní embargo na ruskou ropu nabylo účinnosti. Současně s ním vstupuje v platnost cenový strop na surovinu z válčící země, jehož výši stanovily země G7 v součinnosti s Evropskou unií na šedesát dolarů za barel. Ceny ropy na počátku týdne míří vzhůru. Čeká se, jak na sankce zareaguje Moskva, která avizovala zákaz prodeje komodity zemím, které na limit přistoupí.
Dobré ráno! Je 311. den roku, svátek má Saskie, před 65 lety v někdejší NDR začala výroba automobilů značky Trabant. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Nedávné výrazné snížení těžby ropy, které odsouhlasila skupina OPEC+, je tvrdou ranou pro amerického prezidenta Joea Bidena a jeho demokraty před blížícími se volbami do Kongresu. Šéf Bílého domu sklízí od republikánů kritiku nejen za nezdařenou snahu dostat na svoji stranu Saúdskou Arábii, ale i za útlum domácí produkce ropy v souvislosti se zelenými plány. Washington nyní ve snaze zachránit situaci zvažuje řadu kroků včetně tvrdšího postoje vůči Rijádu. Na Evropu by dopadlo zejména omezení vývozu nafty...
Na Evropu a USA začínají v době startu hlavní motoristické sezony plně dopadat důsledky protiruských ropných sankcí a dobrovolného omezování odběru suroviny z válčící země. Západ ale nemá moc jiných možností než se domluvit s jinými kontroverzními státy. Ve zvláště svízelné situaci je americký prezident Joe Biden a jeho demokraté. Drahé pohonné hmoty budou s největší pravděpodobností důležitým tématem podzimních voleb do Kongresu. Šéfovi Bílého domu tak nezbývá než projevit vstřícnost vůči Saúdské Arábii, ...
Krátce před ruskou invazí na Ukrajinu byla média plná úvah, že Rusko a Čína chtějí svrhnout světový řád založený na dominanci Spojených států a nahradit jej novým, neliberálním. Obě země se pyšnily přátelstvím „bez limitů“. Jenže divoké ruské dobrodružství ukázalo, že jisté hranice existují. Čína svůj rostoucí vliv do značné míry financuje ze spolupráce se Západem. Peking zřejmě zatím není připravený na přímé měření sil s veškerými dopady. Jisté každopádně je, že svět po válce bude více konfrontačním ...
Rok 2020 definitivně změní definici ropného šoku. Svět už netrápí nedostatek černého zlata, ale jeho hrozící přebytek. Potíže zemí, které jsou na těžbě ropy závislé, mohou vést k novým geopolitickým otřesům. Těžaři si lámou hlavu, jak pustit na trh více suroviny, a přitom nedopustit, aby se opakovala cenová pohroma z letošního jara. Tehdy se ukázalo, že ropa může mít krátkodobě i zápornou hodnotu.
Až 822 milionů lidí může letos čelit nedostatku základních potravin. To je o 132 milionů více než loni. Zároveň je to nejprudší meziroční nárůst v tomto století. K nejohroženějším patří obyvatelé Latinské Ameriky. S odvoláním na novou studii Organizace pro výživu a zemědělství OSN o tom píše agentura Bloomberg. A podle výzkumníků je svět teprve na začátku dlouhého hladomoru.
Bělorusové pokračují v boji za svobodu. Přestože málokdo pochybuje o nesnesitelnosti režimu Alexandra Lukašenka, jeho případný pád nemusí vyústit v učebnicovou správu země v západním stylu. Poslední desetiletí nebylo právě reklamou na zdárnou přeměnu diktátorských režimů v demokracie. Některé státy, které autoritářské vládce odstranily či se o to aspoň pokusily, dopadly na samé dno.
Dluhy veřejných financí v době koronavirové krize po celé zeměkouli narůstají. Obyvatelé některých zadlužených rozvojových států zároveň zažívají růst cen, který se vymkl kontrole.