krymská krize - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu krymská krize, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dobré ráno! Je 135. den roku, svátek má Žofie. V tento den v roce 2018 otevřel ruský prezident Vladimir Putin kontroverzní Krymský most mezi Ruskem a ukrajinským poloostrovem Krym pro osobní dopravu. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
Ukrajinská armáda osvobodila více než polovinu území, kterého se zmocnila ruská vojska po invazi z 24. února, napsala agentura Unian s odvoláním na výzkumníka, který sledoval postup vojsk na základě zpráv z otevřených zdrojů.
Dobré ráno! Je 304. den roku, svátek má Štěpánka, před 66 lety zahájily Velká Británie a Francie vojenskou operaci proti Násirovu Egyptu s cílem zmocnit se Suezského průplavu. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že nijak nelituje kurzu, který razily její vlády v energetické politice a vůči Rusku. Podle agentury Reuters se tak vyjádřila před novináři v Lisabonu, kde předsedala porotě vybírající vítěze Gulbenkianovy ceny za lidskost. Někdejší dlouholetá šéfka německé vlády čelí kritice, že největší evropskou ekonomiku učinila příliš závislou na ruském plynu. Merkelová zdůraznila, že politiku je třeba vnímat v kontextu dané doby.
Zadlužené Řecko, anexe Krymu, uprchlická krize, odchod Velké Británie, pandemie a napadení Ukrajiny. Evropská unie se v posledním desetiletí musela vyrovnat s krizemi, které ji otestovaly ze všech stran. Poslední dvě tvrdé zkoušky byly ale jiné – pandemie a ruská agrese na Ukrajině znamenaly šok, který neměl v moderní době obdoby. Evropa se tak musí naučit reagovat.
Polákům či Estoncům pomáhal před třiceti lety s přechodem ke kapitalismu. V hospodářských otázkách radil i poslednímu sovětskému vůdci Michailu Gorbačovovi a jeho nástupci Borisi Jelcinovi. Jeden z nejslavnějších amerických ekonomů současnosti Jeffrey Sachs vysvětluje v exkluzivním rozhovoru pro deník E15, proč podle něj za válku na Ukrajině může částečně i Západ a jak by šlo rychle dosáhnout příměří.
„Bitva o Donbas začala,“ oznámil 19. února ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Město Slovjansk se má podle pozorovatelů stát klíčovým bodem v ruské snaze o vítězství na východě země. Pohnutá historie Doněcké a Luhanské oblasti se završila v pondělí 21. února 2022, kdy Vladimir Putin uznal nezávislost regionů. Jaká je ale historie Donbasu? O co se zde právě bojuje?
Obchodní řetězce generují podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) příliš vysoké marže, v průměru kolem 40 procent. „Všechno svádět na růst cen vstupů úplně nejde a nárůst koncových cen je někde opravdu extrémní. Chceme se zaměřit na marže u několika klíčových komodit - másla, kuřecího a vepřového masa a pečiva. Pokud zjistíme, že v těchto čtyřech segmentech došlo k nějakému nekalému výkyvu, tak přijmeme opatření,“ varuje obchody Nekula.
INFO.CZ | Čína se přepočítala, když se před Putinovou invazí na Ukrajinu příliš připoutala k Rusku. Vleklý konflikt jí nemusí vyhovovat, nelze ale očekávat, že hodí Moskvu jen tak přes palubu. Peking vnímá situaci primárně prizmatem dlouhodobého konfliktu se Západem a neudělá nic, co by protistraně pomohlo. Z oslabení Ruska může Čína nakonec ekonomicky profitovat a konfrontace Moskvy se Západem jí zároveň slouží jako velmi cenná zkušenost do budoucna.
Toto je nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.