kurdové - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kurdové, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zahraniční aktivity prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vzbuzují už delší dobu podezření, že buduje jakousi obdobu osmanské říše. V poslední době jeho snažení o rozšíření vlivu Ankary nabralo na intenzitě, což se projevilo zejména v konfliktu o Náhorní Karabach a ve sporech o těžbu nerostných surovin ve vodách Středozemního moře. Čím je však turecký vládce ambicióznější, tím více nepřátel si vytváří.
Na soukromé vysoké škole CEVRO Institut se koncem roku 2012 odehrála ostře sledovaná debata prezidentských kandidátů na téma zahraniční politiky. Jeden z tehdejších kandidátů Miloš Zeman se tak ocitl v prostředí, kde rozhodně neměl mnoho podporovatelů. Po skončení debaty však i jeho zarytí odpůrci museli uznat, že jim mnohé jeho názory konvenují.
Lenka Klicperová a Markéta Kutilová patří k nejznámějším českým novinářkám. Společně vydaly již tři knihy a za svou tvorbu byly několikrát oceněny v soutěži Czech Press Photo. Válce v Sýrii se věnují více než pět let. Konflikt pomalu končí, ale stabilita regionu je v nedohlednu. Stále nejasná je i jeho příčina. Jakou má Sýrie budoucnost? A kam se válka přesunula?
Markéta Všelichová, kterou Turecko v pátek po 3,5 letech propustilo z vězení, si byla při své činnosti v zahraničí vědoma rizika pro sebe, ale neuvědomila si, že může způsobit problémy, práci a starosti dalším lidem. Napsala to na facebook spolu s omluvou za způsobené problémy a poděkováním za pomoc.
Šíření nenávisti v loňském roce přestalo být doménou tradičních extremistů, doplnily je populistické xenofobní skupiny a dezinformační média. Ve zprávě o projevech extremismu za rok 2019 to uvedlo ministerstvo vnitra. Podle dokumentu byla tradiční pravicová scéna xenofobními uskupeními zcela zastíněna. Jednoznačně jim dominovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
Německo se vzpamatovává z další střelby. Jejím pachatelem se stal třiačtyřicetiletý Němec, který ve středu večer zastřelil v německém městě Hanau devět lidí ve dvou místních barech, které měly v nabídce kouření vodních dýmek. Po několika hodinách ho policie našla mrtvého v jeho bytě s jeho rovněž mrtvou matkou.
Americká raketa zabila jednoho z nejmocnějších mužů Blízkého východu, íránského velitele Kásema Solejmáního. Asi by se divil (a zřejmě i bavil), kdyby ze zásvětí sledoval, co se o něm píše.
Irácký parlament schválil usnesení, v němž vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi. Chce tím zajistit, že zahraniční armády nebudou z žádného důvodu využívat irácké území, vzdušný prostor ani teritoriální vody. Informovala o tom agentura Reuters.
Na začátku roku 2020 zuří nebo alespoň doutná ve světě řada konfliktů, které mají větší než jen místní či regionální dosah. Zvlášť neklidným místem tradičně zůstává Blízký východ, situace se také značně vyhrotila v Jižní Americe. Pozornost si zasloužilo i dění v Hongkongu, kde se obyvatelé bouří proti sílící kontrole Číny.
Evropě oficiálne vládne Ursula von der Leyenová. V čela Evropské komise oficiálně stanula v neděli, kde nahradila Jeana-Claudea Junckera.