kurzarbeit - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kurzarbeit, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na setkání zástupců vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV) ohledně návrhů na zpomalení současného rekordního tempa zadlužování státu nastal posun v otázce zavedení kurzarbeitu a snížení podpory v nezaměstnanosti. Uvedl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Od některých členů zazněly podle Jurečky návrhy na doporučení a doplnění dalších opatření.
Téměř pětina českých firem zvažuje kvůli rostoucím cenám energií snížit stavy svých zaměstnanců. Abnormálně vysoké ceny plynu a elektřiny způsobují potíže zejména podnikům v energeticky náročných odvětvích, jako jsou pekárny, sklárny nebo hutě. Propouštění by se mělo týkat hlavně administrativních pozic ve službách, dělnických nebo technických pozic. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci podniků, tedy Hospodářskou komorou, Svazem průmyslu dopravy a Asociací malých a středních podniků.
Majitel českobudějovického holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza je jedním ze signatářů výzvy pro transformaci české ekonomiky, kterou lídři tuzemského byznysu sepsali právě proto, aby vláda přepnula z jednoduchého přemýšlení „montovací” ekonomiky na sofistikovanější úroveň země, která zvládá ustát globální tlaky, když stojí vysoko v celosvětovém řetězci a produkuje zboží s přidanou hodnotou. Jenže podle doyena českého byznysu se to nedaří a Fialův kabinet pokračuje v desítky let nastoleném scénáři. „Vláda ...
Důchody prohloubí díru v rozpočtu. Ceny plynu mohou vyvolat cenovou krizi. Kalhotky a slipy vydělávají Babišovi čím dál víc. Zámky zlevňují. Z úspěšného Knihobotu odchází zakladatel firmy. Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.
„Pokud budeme zvedat mzdy podle inflace, a ne podle produktivity, inflaci nikdy nezkrotíme. Už jsme tu takovou situaci jednou měli a zvládli jsme to,“ říká s nadějí šéf České spořitelny Tomáš Salomon. Majitelé hypoték, kterým letos končí fixace a nevyužili loňských výhodnějších podmínek, mohou být z nové výše své splátky velmi zaskočeni. V letňanském závodu GE Aviation se vyrábějí motory do vojenských dronů EU. Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu...
Motor české ekonomiky se začíná nebezpečně zadrhávat a volá stát o pomoc. Automobilovému průmyslu chybějí čipy, kabelové svazky i další díly. Výroba automobilek nejen v Česku, ale v celé Evropské unii se proto letos krčila hluboko pod svými možnostmi. Rozsáhlé tuzemské síti dodavatelů ubývá zakázek v době, kdy čelí strmému růstu cen elektřiny, plynu, surovin i materiálů a silnému tlaku na zvyšování mezd v éře bující inflace.
Škoda Auto po několika týdnech obnovuje výrobu elektrického SUV Enyaq iV, kterou pozastavila kvůli nedostatku dílů z Ukrajiny. Prozatím bude týdně z mladoboleslavských linek sjíždět tisíc těchto vozů denně. Výrobu však chce firma postupně navyšovat.
Čipová krize a válka na Ukrajině těžce dopadají na české automobilky a jejich dodavatele. V prvním čtvrtletí letošního roku se v Česku propadla výroba aut o 18,9 procenta na 269 090 vozů. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu. Krize se přitom dál prohlubuje. „Prozatímní letošní celková ztráta vozů před Velikonocemi u nás přesahovala přes sto tisíc vozů proti plánovanému rozpočtu,“ uvedly odbory Škody Auto.
Unijní státy budou moci podpořit své firmy, které kvůli válce na Ukrajině přišly o dodavatele nebo kterých se dotkly ekonomické sankce. A to tak, jak byly zvyklé během pandemie. Evropská komise v těchto dnech spolu s členskými státy dokončuje „krizový dočasný rámec“, který umožní unijním vládám rychle vypsat dotační a záruční programy, jež pomohou firmám s likviditou nebo s náklady na energie. Dokončen by měl být před koncem března.
Současná vlna pandemie ještě nepominula, a firmy už pociťují další krizi, tentokrát vyvolanou ruskou invazí na Ukrajinu. Kvůli přerušení obchodování s Ukrajinou a Ruskem, nedostatku pracovníků i zvyšujícím se cenám pohonných hmot žádají zaměstnavatelé a odbory po vládě kompenzace. Kromě řešení cen pohonných hmot se mluví o kurzarbeitu či příspěvku na ubytování uprchlíků. Vláda chce opatření koordinovat na celoevropské úrovni.