kurzy devizového trhu české národní banky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kurzy devizového trhu české národní banky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Koruna v posledních dnech oslabila vůči společné evropské měně na nejslabší úrovně od konce minulého roku – jedno euro nyní vyjde na více než 24,30 koruny. Až do půlky prázdnin se přitom kurz držel pod hranicí 24 korun. Takový vývoj může zdražit pohonné hmoty či dováženou elektroniku. A může mít i vliv na rozhodování bankovní rady ČNB ohledně nastavení úrokových sazeb.
Univerzální nadšení investorů z českých státních dluhopisů během srpna ustalo. S tím i ochota burziánů akceptovat relativně směšný úrok na bondech tuzemské vlády oproti srovnatelným zemím středoevropského regionu. Podle ekonomů jde o důsledek klesající popularity někdejších investorských bezpečných přístavů, ovšem také odraz politiky České národní banky. Ta v srpnu formálně ukončila éru „obrany“ koruny, Česko se tak pro zahraniční investory stalo kvůli nejistému vývoji tuzemské měny mírně rizikovější ...
Zatímco dvouprocentní inflační cíl má většina západních centrálních bank pevně stanovený, bývá jen vágně formulováno, s jakou rychlostí by se měla cesta ke stabilním cenám odehrát. Definice úspěchu v boji proti inflaci tak v praxi záleží na libovůli centrálních bankéřů. Například Fed není s dosavadním výsledkem příliš spokojen a nadále zvedá úroky, přestože inflace ustoupila na tři procenta. Naopak ČNB považuje pokles cenové dynamiky pod deset procent za uspokojivý důkaz, že její podivný experiment s ...
Pod českou korunou se potenciálně otevřela propast. Česká národní banka totiž formálně ukončila režim devizových intervencí, který ohlásila loni v květnu a jehož smyslem bylo předcházet přílišnému oslabování koruny. Spekulanti po rozhodnutí centrální banky okamžitě naskočili na korunu a poslali ji během minut takřka o procento dolů. Podle ekonomů tlak na slabší korunu může dále pokračovat, přinejmenším totiž oslabila významná podpora české měny od centrální banky.
Bankovní rada České národní banky potvrdila očekávání a ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. N astejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada dnes také formálně ukončila intervenční režim na podporu kurzu koruny zahájený v květnu 2022.
Před týdnem v pondělí se domácí měna dostala na dosah kurzu 24,20 korun za euro, což byla nejslabší letošní hodnota. Během pěti dnů se koruna propadla o 45 haléřů, tedy o 1,4 procenta. Spolu s druhým březnovým týdnem, kdy se globální trhy rozkývaly v důsledku pádů amerických bank, to byl nejhlubší týdenní propad koruny za poslední rok. Ovšem tentokrát to byla čistě domácí záležitost.
Nejnovější várka informací, postřehů a zajímavostí ze světa investic.
Spekulanti během června opět testují sílu koruny. Tuzemská měna jen během posledních dvou týdnů padala vůči euru až o bezmála půldruhého procenta a ocitla se až na dohled od měsíce neviděného kurzu 24 korun za euro. Děje se tak téměř v předvečer červnového rozhodnutí ČNB o sazbách a poté, co se poměrně citelně změnila rétorika radních centrální banky ohledně dalšího směřování sazeb. Podle expertů může být červnové klopýtnutí koruny naneštěstí pro dovolenkáře prologem pro její další sesuv, důvody pro ...
V tomto vydání Investičního newsletteru E15 se dočtete, že pohled na hlavní index S&P 500 neříká celý příběh o americkém akciovém trhu, finanční skupina PPF rozšířila své burzovní portfolio, na pražské burze zalistovaná firma SAB Finance chce navýšit kapitál o stovky milionů, krypto zlákalo další významné hráče českého byznysu plus další zajímavosti z trhů a světa investic.
Společnost SAB Finance se chystá navýšit svůj kapitál o 500 milionů korun. Peníze chce následně použít k posílení své pozice v Trinity Bank. Akcie firmy ovládané finančníkem Radomírem Lapčíkem jsou zalistované na trhu Standard pražské burzy, velké pozornosti investorů se však po většinu času netěší.