kvalita života zemí - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kvalita života zemí, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ano, mohli jsme jet do Říčan a napsat reportáž z města, které opakovaně zvítězilo v žebříčku kvality života sestavovaném společností Deloitte. Raději jsme se ale vydali do sedmitisícového Slavkova u Brna. Proč? Podle tvůrců indexu kvality života Slavkov za posledních pět let nabídl svým obyvatelům znatelný pokrok ve sledovaných ukazatelích a stal se tak jedním z největších skokanů v zemi. Vyrazili jsme proto zjistit, zda to Slavkované vidí podobně.
Byl u zrodu AVG, v 90. letech se podílel na řízení ČEZu a Košických železáren, nyní působí v dozorčí radě banky Moneta. Z první řady sledoval, jak se české a slovenské ekonomiky otáčí směrem k tržnímu hospodářství. „Tržní hospodářství v Česku funguje, a to dokonce mnohem lépe, než v mnohých jiných zemích,“ hodnotí nyní investor Gabriel Eichler. V exkluzivním rozhovoru pro deník E15 také chválí Českou národní banku, která podle něj reagovala lépe než například americký Fed.
Deset let komunikoval jménem Andreje Babiše s miliony voličů skrze sociální sítě. Po neúspěšných prezidentských volbách jeho marketingový tým opustil. Marek Prchal je jednou z nejviditelnějších postav nedávných dějin české politiky. „Hesla kampaní jsme měli snad vždycky jasná jako rána kladivem do hlavy,“ říká v rozhovoru pro E15.
Vyhledávač letenek Kiwi.com zažil mimořádný rok. Nikdy s ním neletělo více cestujících než loni, obrat i díky zdražení letenek vzrostl na rekordních padesát miliard korun. Navazovat na úspěch bude ale pro brněnskou „globálně“ rozkročenou společnost složitější než kdy dřív. „Svět se zmenšil. Bohužel. Začalo to covidem, pokračuje válkou a mocenským soubojem Číny, Ruska a Západu. Relevantních dovolenkových a byznysových destinací ubývá a ubývat dál bude,“ říká spoluzakladatel Kiwi Oliver Dlouhý.
Společenskou odpovědnost firem (CSR) si Češi spojují zejména s ekologií a péčí o přírodu. V oblasti CSR je velmi aktivní i řetezec hypermarketů Kaufland. Ten již v roce 2019 přestal prodávat jednorázové plastové produkty a z jogurtů jeho privátních značek zmizela plastová víčka. „Už druhým rokem využíváme výhradně elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Za zmínku stojí i instalace rychlodobíjecích stanic pro elektromobily či nedávno spuštěný test zpětného odběru PET lahví a plechovek," říká Peter ...
V souvislosti s energetickou transformací a závodem o globální prvenství v zelených technologiích zažívá svět další obdobu zlaté horečky. Tentokrát jde o kov, jehož zásoby leží především v jihoamerickém trojúhelníku Bolívie-Argentina-Chile. Soustředí se tam téměř šedesát procent dosud známých nalezišť stříbřitého kovu a klíč k tomuto bohatství drží z velké míry Čína, která si v regionu budovala vazby, zatímco Západ spal.
V Česku je oblíbeným sportem mezinárodní srovnávání v různých statistikách. Ať už je to spotřeba piva na hlavu, nebo třeba výše hrubého domácího produktu na hlavu. Tohoto riskantního sportování se dopouštějí i někteří známí ekonomové nebo politici. Jen si vzpomeňme, jak se Andrej Babiš už přede dvěma lety chválil za to, že díky jeho vládě „jsme životní úrovní předstihli Španělsko, dnes jsme na tom jako Itálie“.
Válka na Ukrajině se stala jedním z velkých témat nedávných prezidentských voleb v Česku. Silně přitom zarezonovala slova náčelníka generálního štábu Armády ČR generálmajora Karla Řehky o tom, kdy by bylo nutné mobilizovat. Prohlášení, byť vytržené z kontextu, vyvolalo vlnu kritiky. Jak tedy náčelník generálního štábu uvažuje o mobilizaci? Jak mají Češi k možnému nebezpečí válečného konfliktu přistupovat? To vysvětluje Karel Řehka ve své eseji pro magazín Reflex.
Developerská společnost Trigema oznámila jako jedna z prvních, že se částečně přesune k nájemnímu bydlení. Své další projekty k prodeji ale ani za současné situace na trhu s byty pozastavovat nechce. „Až úrokové sazby opět klesnou, tak se probudí poptávková strana trhu a bude hledat produkt. Akorát že nebude co nabízet. A pokud není co nabízet, cena logicky roste,“ říká zakladatel a předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.
Marek Sacha byl u založení Rohlíku, po něm si odskočil na pár let do Velké Británie, aby tam vybudoval jednoho z největších poskytovatelů pečovatelské péče. Právě startup Cera mezi českými mladými firmami prošel největším investičním kolem v historii, když loni nabral na další rozvoj přes 300 milionů eur, zhruba 7,1 miliardy korun. „Když budu mít zítra tisíc nových zaměstnanců, z drtivé většiny pečovatelů, tak pro ně během týdne budu mít práci,“ říká Marek Sacha, jeden ze spoluzakladatelů startupu Cera.