kvantitativní uvolňování - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kvantitativní uvolňování, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Během covidu si do investorského mainstreamu našel cestu termín fiskální dominance. V takovém režimu je monetární politika zredukována v nástroj, který udržuje nízké úroky, aby vlády mohly provádět bezbřehou rozpočtovou expanzi. V posledních týdnech se ale hovoří ještě o jiné dominanci – tentokrát finanční. Ta popisuje situaci, kdy přepákovaný a zranitelný peněžní systém neumožňuje centrální bance plnit její funkci strážce cenové stability. Nastane tedy scénář, že americká centrální banka Fed pod tíhou ...
Situace na bojišti se mění každým okamžikem. Totožná logika platí i pro kapitálový trh. Náhlý kolaps tří amerických bank a akutní záchvat úzkosti kolem Credit Suisse přišly jako blesk z čistého nebe. Do epicentra investorského zájmu se rychle dostaly obavy z tržních nehod. Podle mnohých expertů se v peněžním systému začínají objevovat trhliny, které donutí centrální banky změnit kurz. Podle těchto názorů budou muset nově klást disproporční důraz na finanční stabilitu. Navzdory naivním očekáváním, že by ...
Byl u zrodu AVG, v 90. letech se podílel na řízení ČEZu a Košických železáren, nyní působí v dozorčí radě banky Moneta. Z první řady sledoval, jak se české a slovenské ekonomiky otáčí směrem k tržnímu hospodářství. „Tržní hospodářství v Česku funguje, a to dokonce mnohem lépe, než v mnohých jiných zemích,“ hodnotí nyní investor Gabriel Eichler. V exkluzivním rozhovoru pro deník E15 také chválí Českou národní banku, která podle něj reagovala lépe než například americký Fed.
Bitcoin v časech dlouho nevídané inflace nezáří, jeho kurz se pohybuje na zhruba třetině rekordní hodnoty. Příběh o bitcoinu v roli pojistky proti inflaci pomohl před necelými dvěma lety notně přiživit i Elon Musk a tím také nepřímo pomohl do světa kryptoměn „navézt“ v nejnevýhodnější moment mnoho začínajících kryptospekulantů. Podle jedné z nejzkušenějších osobností české bitcoinové scény Jana Čapka, spoluzakladatele firmy Braiins specializované na vývoj softwaru pro těžbu bitcoinu, se ale o selhání ...
Svět drtí vysoká inflace, která u některých kryptospekulantů vzbuzuje naději, že hodnota početně zastropovaného bitcoinu v dohledné budoucnosti opět prudce vzroste. Škarohlídi by ale řekli, že jako inflační pojistka se digitální měny moc neosvědčily. „Člověk, který považoval bitcoin za bezpečný přístav v té nejkritičtější době, je na tom teď vlastně dobře," reaguje profesor ekonomie z Fakulty sociálních věd UK Ladislav Krištoufek, který působí také v roli prorektora pro vědu a tvůrčí činnost. Otázkou prý ...
Britský investor a spoluzakladatel bostonské investiční společnost GMO Jeremy Grantham soudí, že hlavní americký burzovní index S&P 500 má ještě kam spadnout. Myslí si to i přesto, že v úvodu letošního roku zažívají globální burzy, včetně amerických akcií, slušný růst. Grantham je dlouhodobě znám svými skeptickými názory, před rokem ale další vývoj na burzách trefil naprosto přesně.
Zní to jako nějaké ezoterické moudro, ale řeč je o tvrdých ekonomických datech a měnové politice. Navzdory selskému rozumu totiž trhy fungují prakticky úplně naopak, než bychom očekávali. Když dorazí z ekonomiky dobrá čísla, trhy nejsou úplně nadšené. Mezi čísly a trhy totiž stojí centrální bankéři.
... inovativních procesů typu kvantitativního uvolňování vytvářely peníze z...
Letošní rok nepřeje hypotečnímu trhu, který se usadil u dna, na pětině počtu i objemu loňského trhu. Hlavní důvod je přitom nasnadě: významné zvýšení úrokových sazeb. Jaká je současná situace a jak dlouho potrvá návrat hypoték na výsluní?
Letošní rok hypotečnímu trhu nepřeje. V posledních měsících se usadil u dna, na pětině počtu i objemu loňského trhu. Hlavní důvod je přitom nasnadě: významné zvýšení úrokových sazeb! Jaká je současná situace a jak dlouho potrvá návrat hypoték na výsluní?