kvantitativní uvolňování euro - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kvantitativní uvolňování euro, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Svíčky se patrně sfoukávat nebudou, ale země platící eurem by jich na pomyslném dortu měly deset. Je to totiž přesně deset let od rozhodnutí Evropské centrální banky o snížení její hlavní úrokové sazby na nulu. Od té doby sazbu stačila pětkrát vždy o desetinu snížit až na dnešních –0,5 procenta. Kladnou hlavní úrokovou sazbu jsme ale už deset let neviděli, což je v Evropě bezprecedentní. A není to zadarmo.
S vysokou inflací budeme muset žít další tři roky a propady ještě chvilku potrvají, odhaduje investorka Andrea Lauren ze skupiny Rockaway. Skupina pořádala na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary konferenci Kreativní Česko, jejíž mediálním partnerem byl deník E15 a na které vystoupili zástupci českého byznysu jako Jakub Havrlant, Jaroslav Beck nebo Jan Bednář.
Finanční svět v závěru týdne visel očima na Evropské centrální bance. Ta představila na své poměry z předchozích let takřka revoluční kroky. Po bezmála sedmi a půl roku skončí na počátku prázdnin obří výkupy dluhopisů zemí eurozóny, bankéři zároveň po jedenácti letech zvýší sazby, a to do konce září o půl procentního bodu. Rozhodnutí bankéřů ve Frankfurtu přitom ostře sledují i investoři v Česku. Politika ECB totiž může významně ovlivnit i budoucí kurz koruny. Čím pevněji totiž frankfurtští bankéři ...
Evropská centrální banka v červenci zvýší poprvé po dlouhé dekádě úrokové sazby. Pobaltským zemím to pomůže krotit inflaci, ale otazníky se kreslí nad osudem Itálie. Pokud by v ní začaly významně růst náklady na obsluhu státního dluhu, mohla by se dostat na kraj recese. I proto Evropská centrální banka plánuje zapojení nového měnověpolitického nástroje, který by situaci mohl zachránit, ale za cenu symbolického rozdělení eurozóny na minimálně dvě části.
Česká národní banka od začátku roku postupně prodává část devizových rezerv v rámci takzvané normalizace měnové politiky. Kromě toho přistoupila k devizovým intervencím po vpádu Ruska na Ukrajinu. Koruna během několika dní oslabila téměř o sedm procent. ČNB bránila kurz v okolí 25,90 koruny za euro. Objem intervencí nebyl ve finále velký, ale centrální banka tím dala jasně najevo, že další oslabení koruny nedopustí.
Čeští investoři spálili od roku 2013 více než čtyři miliardy korun v prašivých korporátních dluhopisech. Ač podle odborníků nejde o tragické číslo, v příštích měsících přituhne. Inflace a zvyšující se úrokové sazby u bank přehřejí další firmy, které dluhopisy vydaly. Investoři by si měli dávat pozor zejména na ty z oblasti nemovitostí.
Zatímco se ještě nedávno zdálo, že Evropská centrální banka nezvýší úrokové sazby snad nikdy, její únorové zasedání přineslo v tomto smyslu významné posuny. A není divu. Prosincová i lednová inflace překvapila ve směru nahoru a nad cílem ECB se bude držet i v následujících měsících, a to významně. V průměru by se totiž měla až do října letošního roku pohybovat nad čtyřmi procenty, zatímco cílem ECB jsou procenta dvě.
Debata o způsobu snižování současné inflace a využití bohatých devizových rezerv České národní banky pokračuje. Ekonom Tomáš Havránek ve svém komentáři pro E15.cz tvrdí, že centrální banka investuje do akcií málo a už v září mohla téměř okamžitě snížit inflační tlaky okamžitým posílením koruny.
Evropská centrální banka (ECB) představila nový přístup k měnové politice, který naznačuje delší podporu ekonomice eurozóny. Základní úrokové sazby ECB zůstanou na rekordních minimech ještě déle, aby se inflace v eurozóně zvýšila na dvě procenta a setrvala tam i ve střednědobém horizontu. ECB to uvedla po dnešním zasedání Rady guvernérů.
Koronavirová krize v eurozóně a Evropské unii sice pomalu odeznívá, zanechává však za sebou pořádný průvan ve veřejných financích jednotlivých členských zemích. Zatímco celková úroveň veřejného dluhu se do konce roku 2019 v poměru k HDP v posledních letech neustále snižovala, od prvního loňského kvartálu došlo k dramatickému obratu trendu, ukazuje analýza Goldenburg Group. Dříve nebo později si to vyžádá svou daň.