kvantová fyzika - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kvantová fyzika, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dřívější měření velikosti protonu jsou nepřesná. Tvrdí to alespoň výzkumníci z York University v Torontu, jejichž osm let trvající experimenty ukázaly, že poloměr této částice je ve skutečnosti o pět procent menší, než se dosud soudilo.
Studoval matematickou fyziku na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, Teorii elementárních částic na Durham University ve Velké Británii a získal doktorát z institutu Nielse Bohra v Kodani. Pavel Jež si coby absolvent Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku prošel nemalým kusem vědeckého světa. Během studií navštěvoval mimo jiné i Evropskou organizaci pro jaderný výzkum, známou též jako CERN, kde se s belgickým týmem podílel na zkoumání částice Higgsův boson. O co se vlastně jedná, jak je ...
Nové výtvory materiálových fyziků nemusejí být novými prvky, ale jen novými izotopy stávajících prvků.
„Lidský druh žil miliony let jako zvířata. Pak se stalo něco, co uvolnilo hráze naší představivosti, a my jsme se naučili mluvit,“ a „Možnosti jsou neomezené – jediné, co musíme dělat, je neustále se přesvědčovat, že jsme nepřestali mluvit,“ zní ve dvou skladbách Keep Talking a Talkin’ Hawkin rockové kapely Pink Floyd. Typicky monotónní elektronický hlas přitom prozrazuje, kdo je autorem těchto vět: patří zesnulému fyzikovi Stephenu Hawkingovi, ne nadarmo považovanému za pokračovatele velikánů, jako jsou ...
Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, zemřel ve věku 76 let. Oznámila to Hawkingova rodina. Hawking, který byl považován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina, svými poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách výrazně přispěl k rozvoji lidského poznání. Své znalosti předával i široké veřejnosti, vysoce ceněná je především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času.
Investice do umělé inteligence se firmám vyplatí. Její zapojení se může promítnout do nárůstu jejich příjmů o 38 procent do roku 2022. Vyplývá to z analýzy, kterou představila poradenská společnost Accenture na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Práce ve vedení firem moc času pro čtení knih nedovoluje, manažeři proto musí pečlivě vybírat knihy, které je posunou. Co čtou ti čeští? Dozvíte se to v anketě pražského European Leadership & Academic Institute (ELAI).
Fyzikové pracující na experimentu ATLAS na Velkém hadronovém urychlovači v CERN potvrdili existenci unikátního fotonického jevu, který poprvé předpověděli Hans Heinrich Euler a Werner Heisenberg (známý díky principu neurčitosti) v roce 1936 a který tehdy nazvali "rozptyl světla světlem" (light-by-light scattering).
Ještě počátkem devadesátých let minulého století se o kvantové teleportaci a možnostech jejího využití pouze spekulovalo. Loni ji však mimo laboratoř uskutečnily hned dva nezávislé týmy – a nyní čínští odborníci touto cestou přenesli foton na satelit obíhající ve vzdálenosti cca 500 km od Země.
Zákon o svobodném přístupu k informacím nedopadá na politické strany. Nenaplňují klíčové znaky veřejných institucí, i když čerpají peníze také z veřejných zdrojů a stát v omezené míře kontroluje jejich činnost. Podle nového verdiktu Nejvyššího správního soudu nelze strany považovat za takzvané povinné subjekty, které zákon zavazuje k poskytování informací. Rozhodnutí je dostupné v databázi soudu.