l 159 v boji - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu l 159 v boji, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Bitevníky L-159 Alca mají ve výzbroji armády po skončení jejich technické životnosti v budoucnu nahradit bezpilotní prostředky. K redukci počtu cvičných a bitevních letadel přitom může dojít už dříve, pokud Česko podle vládního plánu zakoupí dvě letky nadzvukových letounů F-35.
Agresivita Ruska nutí Německo, Dánsko, Švédsko a další země Evropské unie včetně Česka výrazně posílit výdaje na obranu dohromady v řádu stovek miliard až bilionů korun. Zbrojaři z Evropy a Spojených států se chystají na zakázky, o něž však svedou tvrdý konkurenční boj. Větší šance mají firmy opřené o pomoc svých národních vlád a také o zákony, které jim usnadní vývoz pozemní a letecké techniky, raket nebo elektronických systémů.
Zbrojařská skupina Omnipol, do které patří výrobci pasivních sledovacích systémů, spojovacích prostředků a zčásti také Aero Vodochody, podniká i s technologiemi pro pivovary. V Rusku jí zamrzly dva obchody. Válka rovněž přerušila jednání s ukrajinskou firmou Motor Sich o dodávkách pohonných jednotek pro podzvukové bitevníky L-159. „Na rozdíl od některých jiných českých firem obranného průmyslu nevyrábíme smrticí prostředky. Jsme zaměření spíše na high-tech,“ říká šéf představenstva Omnipolu Jozef Piga.
Plná profesionalizace armády a tisíce vojáků, kteří si v misích na Balkáně a Blízkém východě osvojili spolu s angličtinou západní schopnosti, iniciativní a samostatné jednání nebo i vystupování na veřejnosti. To jsou nejviditelnější změny po vstupu Česka do NATO v březnu 1999. Napomohli mu již českoslovenští vojáci, kteří si po sametové revoluci vydobyli respekt na začátku dekády v operaci Pouštní bouře a misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii.
Vodochodská továrna rozšiřuje okruh možných zájemců o proudové stroje L-39NG. Vedle potvrzených dodávek 38 strojů by podobné množství mohla dodat sousedům i do Asie.
O podpoře v boji proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS), o humanitární pomoci i o možnostech spolupráce při poválečné obnově země jednal český premiér Bohuslav Sobotka v Bagdádu se svým iráckým protějškem Hajdarem Abádím. Sobotka na návštěvu Iráku zavítal jako teprve druhý předseda vlády samostatné České republiky. V roce 2011 byl v této blízkovýchodní zemi tehdejší premiér Petr Nečas.
Česko má díky svému dosavadnímu působení v Iráku a Sýrii šanci podílet se na rekonstrukci obou zemí. Řekl to na setkání s novináři ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), když hodnotil výsledky českého zahraničního obchodu za loňský rok. Zaorálek se domnívá, že v Iráku brzy skončí války s takzvaným Islámským státem (IS) a nastane čas na obnovu zničené země. V případě Sýrie byl ministr s odhadem vývoje opatrnější, uvedl nicméně, že pozitivní scénář není vyloučen.
Vodochodská továrna rozšíří vojenský program. Plánuje prorazit jak s novými stroji L-39NG, tak s pokročilými L-159. Spoléhá na reference irácké armády a americké firmy Draken.
Válka proti islamismu, ať už v Sýrii, Iráku nebo v některých afrických zemích, a obavy civilistů ze zhoršující se bezpečnostní situace nahrávají českým zbrojařům. Stále větší zájem o jejich produkty mají Spojené státy.
V Pobaltí cvičí čeští letci zákroky proti letadlům narušujícím vzdušný prostor. Armáda do Litvy na cvičení Baltic Eye 2016 poslala čtyři bitevníky L-159. Cvičení potrvá do pondělí.