laser zbraně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu laser zbraně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie. Jedním z nejvýraznějších příkladů nového způsobu válčení je masivní rozšíření dronů. Bezpilotní letouny se ve velké míře využívají i v konfliktu na Ukrajině. K čemu drony slouží a na jaké modely obě znesvářené strany spoléhají?
Zabijáci tanků a vrtulníků včetně legendárních střel Stinger, které sovětským vojákům způsobovaly těžké ztráty už v osmdesátých letech v Afghánistánu, mohou výrazně oslabit ruskou armádu včetně její psychiky. Server E15 sestavil přehled některých zbraní dodaných Ukrajině a nejničivějších ruských prostředků.
Nejsou to mohutné a hrozivě působící válečné stroje, a přesto patří k nejúčinnějším zbraním proti ruské agresi, které Ukrajina v současnosti má. O tureckých dronech Bayraktar se širší veřejnost poprvé dozvěděla během poslední války o Náhorní Karabach, v níž výrazně přispěly k výsledku konfliktu. Od té doby zažívá rodinný podnik Baykar s vazbami na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana expanzi. Nyní proslulost těchto průzkumných a bojových dronů dál roste.
Ruská armáda použila na severovýchodě Ukrajiny údajně opakovaně vakuové bomby. Ty shodila na město Ochtyrka se zhruba 50 tisíci obyvateli. Uvedl to tamní starosta Pavlo Kuzmenko. Vakuové bomby jsou zakázané ženevskou konvencí. Rusové při bombardování zvolili za cíl sklad ropných paliv, který vyhodili do povětří.
Americký prezident Joe Biden je pod rostoucím tlakem, aby definitivně zrušil zbrojní kontrakty se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty (SAE). S výzvou se na něj obrátila čtyřicítka lidskoprávních a mírových organizací i jednotlivci s vazbami na levicové křídlo Demokratické strany. Obě země podle nich využívají zbraně v konfliktech v Jemenu či v Libyi, a to i na civilní cíle. Pokud je šéf Bílého domu vyslyší, mohli by američtí zbrojaři přijít o zakázky za desítky miliard dolarů.
Spojené státy obvinily Rusko, že otestovalo zbraň, kterou by mohlo použít ke zničení družic ve vesmíru. Washington se obává „reálné, vážné a rostoucí“ hrozby, Moskva obvinění odmítla. Znepokojení nad ruským testem ve vesmíru poprvé vyjádřila i Velká Británie, jejíž vláda nyní čelí kritice za údajné podceňování ruské hrozby.
Americké námořnictvo před pár dny informovalo o použití laserového děla ke zničení letícího bezpilotního letounu. Stalo se tak z vojenské lodi USS Portland v Tichém oceánu. To je však teprve začátek ve využívání této technologie.
Tesla má další problém. Čína vážně uvažuje, že ve vyhrocené obchodní válce s USA udeří omezením vývozu prvků vzácných zemin. Jedním z těchto 17 chemických prvků, označovaných někdy ne zcela správně jako vzácné kovy, je neodym. Magnety z neodymu jsou nepostradatelnou součástí motoru, kterým chce Tesla osazovat svá nová elektroauta.
„Laserová AK-47“ s dosahem 800 metrů. Něco takového by bylo úžasné a současně děsivé – tedy za předpokladu, že by to byla pravda. Minimálně podle South China Morning Post to však pravda je. Právě takovou „hračku“ totiž měli vyvinout odborníci ze společnosti ZKZM Laser.
Na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) nedávno dorazil speciální senzor kosmického smetí. Toho se na orbitu nachází opravdu hodně – odhady hovoří o více než 100 milionech kousků menších než 1 cm.