léčba při covidu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu léčba při covidu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Za pár týdnů to budou přesně tři roky od vypuknutí koronavirové pandemie v České republice. Od té doby nemoc prodělaly miliony Čechů, miliony z nich se nechaly proti nemoci očkovat. Covid už nepřeplňuje nemocnice a podle vlády tak nastal čas i na jeho ústup z české legislativy. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje vyřadit covid ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž šíření je trestné. To umožní mimo jiné zrušit další ustanovení spojená s pandemií, například izolaci nakažených covidem.
Prezidentské volby v Česku startují prvním kolem 13. a 14. ledna. Očekávají se těsné volební výsledky. Koho volit? S rozhodováním vám pomůže naše volební kalkulačka. Deník E15 dále připravil pro kandidáty na prezidenta řadu otázek zkoumající jejich preference, priority, postoje a to, jak by se chovali v úřadu. Na otázky odpovídali všichni potvrzení kandidáti s výjimkou Andreje Babiše. Josef Středula z prezidentské volby 2023 odstoupil a podpořil přitom Danuši Nerudovou.
Mutace omikron se zatím ve světě drží ze všech mutací nejdéle a také se nám jí podařilo alespoň částečně zkrotit. Zima, která se blíží, však opět rozdmýchává obavy z covidu a narůstající počet případů k tomu jen přidává. Omikron se od těch předchozích variant liší příznaky, průběhem i odolností vůči vakcinaci. Deník E15 připravil přehled informací, které je třeba o variantě omikron a jejích mutacích znát.
Nově nakažených koronavirem začíná po jarní pauze opět přibývat. Oproti mnoha jiným státům v Evropské unii je v české společnosti plně očkovaných pouze 64,3 procenta, posilující dávku má 39,7 procent. Náhrada za očkování však zatím neexistuje. Nosní sprej od firmy SaNOtize, který právě prošel třetí fází testování v Indii, sice snižuje nálož viru v nosohltanu, další informace o jeho účinnosti ale chybí.
Žádný obor neprošel za poslední dva roky tak náročnou zkouškou jako zdravotnictví. Byli to právě lékaři, zdravotní sestry i výrobci léků a vakcín, kdo se pokoušeli zastavit nejhorší pandemii posledních sta let. Tato krize však pro odvětví znamená také obrovskou příležitost. Vždyť jen v roce 2020 se do výzkumu nemoci COVID-19 celosvětově investovalo kolem pěti miliard dolarů. A inovativní start-upy, které okamžitě naskočily na nové potřeby pacientů, se objevily i v Česku.
Toto je nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.
Doba, kdy obyčejné kýchnutí nebo odkašlání si, vedlo k téměř hysterickým reakcím okolí a k lynčování za úmyslné šíření covidu, je už naštěstí pryč. Ovšem alergici to nemají lehké ani dnes. Jak zmírnit projevy alergie a usnadnit si život?
Většina opatření proti šíření koronaviru v Česku během února skončí, od března zůstane jen minimum restrikcí - povinné bude zřejmě už jen nošení respirátorů ve vnitřních prostorech. Záležet ale bude na vývoji epidemie, která v těchto dnech podle odhadů kulminuje. Od čtvrtka se lidé při návštěvě restaurací, kadeřnictví, bazénů, divadel, kin či sportovních utkání už nebudou muset prokazovat covidovými pasy, tedy dokladem o očkování nebo prodělání nákazy. Premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání ...
Česko je velmi blízko velkému transferu technologií z laboratoře do byznysu. Jde o nový typ nanočástic nazvaných XMAN schopných transportovat do buněk různé druhy nukleových kyselin. To, co zní pro laika poněkud složitě, ale znamená v důsledku rychlejší a levnější vývoj mRNA vakcín, klidně i proti HIV, nebo naději pro léčbu dědičných onemocnění.
Umělé bezdrátové srdce, virtuální realita během přípravy na operace nebo spuštění aplikace IKEM Online, ve které pacienti najdou veškeré lékařské zprávy nebo mohou s lékaři sdílet třeba EKG ze svých chytrých hodinek. To jsou příklady inovací, na nichž teď Institut klinické a experimentální medicíny pracuje. Věc, která naopak pražské špičkové pracoviště trápí, je nedostatek zdravotnického personálu. „Na druhou stranu nám covid pomohl v určitém zpopularizování zdravotnictví. O studium je větší zájem,“ říká ...