letadlo bombardier - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu letadlo bombardier, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V reakci na znovuotevření Číny světu výrazně narostla už tak značná poptávka Číňanů po soukromých letech. I bohatší klientelu tak musejí dopravci v řadě případů odmítat, protože nemají volné kapacity. Ty je nutné rezervovat ne dny, jak bývalo zvykem, ale týdny předem v případě nejpoptávanějších tras, informovaly Financial Times.
Nevídané turbulence hýbou trhem použitých malých proudových letadel konstruovaných speciálně pro privátní lety čili bizjetů. Loni se jich globálně zobchodovalo nejvíce v historii odvětví, téměř tři tisíce. Koupitelných strojů tak bezprecedentně ubývá. Ze všech zhruba 25 tisíc užívaných bizjetů se jich na celosvětovém sekundárním trhu v závěru loňského roku objevila necelá tři procenta, tedy přes sedm set. Řada z nich je už navíc těsně před dokončením prodeje. Ona tři procenta představují nejnižší počet ...
Pandemie prudce otřásá trhem nových i olétaných soukromých tryskáčů. Bizjetů je na trhu k mání nejméně od roku 2000, zhruba 1300. Podíl privátních letadel na prodej z celkového počtu všech vyrobených letadel dokonce spadl na historické dno pěti procent. Vyplývá to z dat společnosti Colibri Aircraft. Důvodů, proč se z tryskáčů překvapivě stalo těžce nedostatkové zboží, je více.
V roce 1965 si Frank Sinatra koupil nové letadlo. Jeho Learjet 23 vypadal jinak než cokoli dalšího, co se v té době po nebi pohybovalo. Brzy kouzlo nového cestování – také díky Sinatrovi, který se neváhal pochlubit – objevila hollywoodská smetánka. A s ní i bohatí celého světa. Desetiletí trvající vztah ale v poslední době uvadal, Learjet se nechal vytlačit konkurencí. Brány továrny ve státě Kansas se brzy uzavřou navždy.
Další velké letecké společnosti hlásí výrazné ztráty za loňský rok způsobené protikoronavirovými omezeními. Evropský výrobce letecké techniky Airbus vloni kvůli pandemii COVID-19 vykázal provozní ztrátu 510 milionů eur, tedy přes 13 miliard korun, po zisku 1,3 miliardy eur v předchozím roce. Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM v loňském roce prodělala dokonce 7,1 miliardy eur, v přepočtu zhruba 184 miliard korun.
Zatímco standardní aerolinky draze doplácejí na nejhorší krizi v historii letectví, provozovatelé soukromých letů vydělávají více než před koronakrizí. Poptávka u oslovených společností loni meziročně vzrostla o deset procent. Majitelé provozovatelů reagují na větší zájem a investují do rozšíření flotil.
Společnost De Havilland Canada letos přeruší výrobu svého turbovrtulového dopravního letounu Dash 8-400. Není přitom jasné, kdy by mohla být produkce obnovena. Dopravci, kteří by měli zájem o vrtulové letouny, vhodné především na kratší tratě, tak nebudou mít na výběr. Na dlouhodobě se zužujícím trhu totiž zůstanou jen letouny ATR, které vyrábí skupina Airbus.
Privátní létání nabývá pod vlivem epidemie na přitažlivosti. Čeští a slovenští miliardáři je ale objevili už dávno. Většina z nich zůstává dlouhé roky věrná vybranému modelu, přesto se v posledních letech v českých a slovenských hangárech několik zajímavých změn událo.
Privátní letadlo si mohou dovolit jen miliardáři a to nejen kvůli tomu, že pořizovací cena u střední třídy začíná na více než 400 milionech korun. „Na rozdíl od luxusního auta nebo nemovitosti utrácení u letadla samotným nákupem nekončí, ale teprve začíná,“ říká partner společnosti Colibri Aircraft Marián Jančařik .
Na letecký průmysl koronavirová krize dopadla nejdříve a s největší silou. Vodochodské Aero v současné situaci ale těží z toho, že se jeho obranný byznys krize bezprostředně úplně nedotýká. „Nejlepší formou nepřímé státní pomoci bude, pokud vláda bude pokračovat v obchodech s průmyslem,“ říká šéf Aera Dieter John.