letadlo bombardier - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu letadlo bombardier, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Další velké letecké společnosti hlásí výrazné ztráty za loňský rok způsobené protikoronavirovými omezeními. Evropský výrobce letecké techniky Airbus vloni kvůli pandemii COVID-19 vykázal provozní ztrátu 510 milionů eur, tedy přes 13 miliard korun, po zisku 1,3 miliardy eur v předchozím roce. Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM v loňském roce prodělala dokonce 7,1 miliardy eur, v přepočtu zhruba 184 miliard korun.
Zatímco standardní aerolinky draze doplácejí na nejhorší krizi v historii letectví, provozovatelé soukromých letů vydělávají více než před koronakrizí. Poptávka u oslovených společností loni meziročně vzrostla o deset procent. Majitelé provozovatelů reagují na větší zájem a investují do rozšíření flotil.
Společnost De Havilland Canada letos přeruší výrobu svého turbovrtulového dopravního letounu Dash 8-400. Není přitom jasné, kdy by mohla být produkce obnovena. Dopravci, kteří by měli zájem o vrtulové letouny, vhodné především na kratší tratě, tak nebudou mít na výběr. Na dlouhodobě se zužujícím trhu totiž zůstanou jen letouny ATR, které vyrábí skupina Airbus.
Privátní létání nabývá pod vlivem epidemie na přitažlivosti. Čeští a slovenští miliardáři je ale objevili už dávno. Většina z nich zůstává dlouhé roky věrná vybranému modelu, přesto se v posledních letech v českých a slovenských hangárech několik zajímavých změn událo.
Privátní letadlo si mohou dovolit jen miliardáři a to nejen kvůli tomu, že pořizovací cena u střední třídy začíná na více než 400 milionech korun. „Na rozdíl od luxusního auta nebo nemovitosti utrácení u letadla samotným nákupem nekončí, ale teprve začíná,“ říká partner společnosti Colibri Aircraft Marián Jančařik .
Na letecký průmysl koronavirová krize dopadla nejdříve a s největší silou. Vodochodské Aero v současné situaci ale těží z toho, že se jeho obranný byznys krize bezprostředně úplně nedotýká. „Nejlepší formou nepřímé státní pomoci bude, pokud vláda bude pokračovat v obchodech s průmyslem,“ říká šéf Aera Dieter John.
Globální omezení letecké dopravy, které nutí řadu aerolinek odkládat nebo i rušit objednávky letadel, se začíná projevovat i v dodavatelském řetězci výrobců dopravní letadel. Společnost Aero Vodochody, která dodává komponenty Airbusu a dalším výrobcům letadel, omezuje výrobu. Opatření se dotkne až tří stovek zaměstnanců.
Kanadská společnost Bombardier výrazně zeštíhlila a rozhodla se zaměřit se výhradně na výrobu soukromých tryskáčů. A to jen krátce předtím, než svět zasáhla pandemie koronaviru. Přežití v takové situaci může být více než obtížné.
O patnáct procent stoupl loni meziroční celosvětový odbyt privátních proudových letadel. Výrobci prodali 809 těchto strojů. Přírůstek je dán silnou poptávkou po nových modelech, uvedlo sdružení výrobců letecké techniky GAMA. V roce 2018 přitom celosvětový odbyt privátních tryskáčů vzrostl meziročně jen o téměř čtyři procenta na 703 strojů.
Kanadský výrobce dopravní techniky Bombardier se dohodl na prodeji svého podílu v železniční divizi Bombradier Transportation francouzskému konkurentovi Alstom. Odchod by měl být oficiálně oznámen během čtvrtka, píše německý deník Handelsblatt. Podobné zprávy přinášejí i kanadská média.