letový provoz - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu letový provoz, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Krátce poté, co Německo odsouhlasilo dodávku tanků Leopard 2 na Ukrajinu, a umožnilo tak jejich dodávky i ostatním státům, plní mediální prostor zejména diskuse o západních stíhačkách, které by měly bránit ukrajinské nebe před ruskou agresí. Žádná západní země zatím dodání svých stíhaček na Ukrajinu nepotvrdila a naopak se jich mnoho k věci staví spíše zdrženlivě, podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra ale Ukrajina nakonec západní stíhačky získá. „Je myslím důležité, aby zaznělo, že ...
Evropští politici shodně zdůrazňují, že je nutné jednat o budoucí poválečné obnově Ukrajiny už nyní, ještě v průběhu Ruskem vyvolané války. Součástí obnovy bude i restart leteckého provozu nad Ukrajinou, se kterým hodlá vypomoci i Česko. „Státní podnik Řízení letového provozu historicky vyškolil řadu letových dispečerů v zahraničí. S ohledem na tyto historické vazby budeme spolupracovat a nabízet pomoc,“ říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Rozhovor proběhl po skončení nedávné tiskové konference ...
Rychlost a manévrovatelnost stíhaček a ničivá síla zbraní rozhodovaly o výsledcích vzdušných bitev minulého století. Nyní to jsou a budou informace, co vyhrává letectvům a potažmo celým armádám klíčové střety. Pořízením 24 nejmodernějších stíhaček současnosti, amerických F-35 z dílny zbrojařského gigantu Lockheed Martin, má česká armáda získat rozhodující informační nadvládu. „Nákup by určitě stál kolem sto miliard korun a stal se nejdražší akvizicí v historii naší armády. Dodneška přitom naplno ...
Přelomový, historicky nejdražší, „neviditelný“ letoun. Monstrum poskytující informační nadvládu. I to je letoun F-35. Stíhačka páté generace, která má ovládat nebe čím dál nebezpečnějšího světa 21. století. Nejen v domovských Spojených státech, kde ji vyrábí zbrojařský koncern Lockheed Martin, ale i v Evropě, jíž má do konce desetiletí křižovat přes 550 těchto strojů. Poptávka rychle roste, poslední letouny objednalo Švýcarsko a Finsko. O letku 24 „efpětatřicítek“ má zájem i česká vláda, která by jimi ...
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie. Jedním z nejvýraznějších příkladů nového způsobu válčení je masivní rozšíření dronů. Bezpilotní letouny se ve velké míře využívají i v konfliktu na Ukrajině. K čemu drony slouží a na jaké modely obě znesvářené strany spoléhají?
Válka na Ukrajině zásadně změnila bezpečnostní situaci v Evropě. Země na starém kontinentu se cítí ohrožené a masivně investují do svých armád. Důležitou roli ve výzbroji jednotlivých států hrají stíhačky. Na jaké letouny evropské země spoléhají a které se rozhodla zvolit Česká republika?
Pokud by se do příštího podzimu dohodla česká vláda se Spojenými státy na dodávce 24 nadzvukových bojových letounů F-35 Lightning II, mohlo by je Česko získat už koncem roku 2027. Deníku E15 to řekl šéf sekce mezinárodního obchodu firmy Lockheed Martin Gregory Day. Na zakázce za vyšší desítky miliard by měly vydělat české firmy. Americký zbrojní koncern zvažuje jejich zapojení například do výroby legendárních stíhaček F-16 Fighting Falcon.
Pandemie a její důsledky v letectví výrazně ovlivnily výrobce radarů Eldis Pardubice. Firma z průmyslového holdingu Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada vykázala za loňský rok zhruba třetinový meziroční propad tržeb o 406,6 milionu korun na 664,4 milionu. Téměř trojnásobně poklesl i čistý zisk ze 197,6 milionu na 73,7 milionu, uvedla společnost ve výroční zprávě. V příštích letech ale může Eldis těžit z evropského zbrojení.
Superjumbo je zpět. Díky nečekaně vysoké poptávce po létání a zřejmě i kvůli nedostatku personálu vracejí letecké společnosti do provozu také airbusy A380, největší dopravní letadla světa. Stále více jich protíná i nebe nad Českem, z čehož plynou vyšší příjmy státnímu podniku Řízení letového provozu. O možném návratu ikonické A380 na pravidelnou linku do Prahy jedná i Letiště Praha s aerolinkou Emirates, zda a kdy uspěje, však není jasné.
Sjednotit Evropany se nedaří ani na zemi, ani ve vzduchu. Plán Evropské komise na vybudování Single Sky čili Jednotného nebe, který počítá s odbouráním vzdušných národních hranic, znovu narazil. Vzniku nebeského Schengenu, kdy by letové dispečery v jednotlivých zemích řídila nadřazená evropská instituce, brání válka na Ukrajině, ale i dlouhodobá neshoda evropských zemí. Změnu může přinést české předsednictví v Radě Evropské unie.