libenský most doprava - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu libenský most doprava, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Týden před komunálními volbami dodali představitelé hlavního města na poslední jednání rady hned několik důležitých materiálů. Ty nejzásadnější se týkají Holešovické tržnice, rozsáhlého brownfieldu kolem nákladového nádraží na Žižkově nebo podoby petřínské lanovky. Důležité je také schválení podkladů k další lince metra. Na metro D by totiž chtěla Praha rovnou navázat výstavbou okružní linky metra O.
Plánovaná dostavba pražského městského okruhu vyjde podle aktuálního odhadu na 92 miliard korun bez DPH. Novinářům to řekli zástupci hlavního města a firmy Satra, která projekt stavby vnitřního okruhu připravuje. Praha bude usilovat o to, aby výstavbu spolufinancoval stát. Město tento týden odevzdalo stavebnímu úřadu dokumentaci pro územní řízení, stavět by se podle harmonogramu mohlo začít v roce 2028 a stavba má trvat deset let.
Pražané si už léta povzdychují nad tím, že od tunelového komplexu Blanka hlavní město nic velkého nepostavilo. Ani současná koalice vedená Zdeňkem Hřibem (Piráti) neinvestovala zdaleka tolik, kolik si každý rok naplánovala. Radní věnovali čas zejména přípravě nových projektů, příští vedení metropole má zdědit investice za desítky miliard. Opozice kritizuje nedostatek rozvoje v dopravě či bydlení.
Praha bez Vltavy by nebyla městem, jaké známe z ikonických pohledů přes Karlův most na Hradčany. Přesto se metropole k řece chová dost macešsky. Vedle romantických míst hyzdí břehy brownfieldy, zemědělské plochy či sklady, které brání přístupu k vodě. Nyní metropole chystá projekty, které to mohou změnit – od nových parků přes úpravu náplavek až po unikátní plovoucí lázně.
Praha to myslí s trolejbusy vážně. Aktuálně ve veřejné zakázce vysoutěžila 15 bateriových kloubových trolejbusů od společnosti SOR Libchavy za 220,4 milionů korun. „Po padesáti letech od zrušení trolejbusů v Praze začínáme tento způsob dopravy obnovovat a v lednu jsme zahájili stavbu první trati," říká náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr.
Praha zažije inflační paradox. Zatímco na jedné straně díky zvyšování cen získá v příštím roce na daních rekordní příjmy, dražší energie, stavební práce a další vyšší náklady významně zatíží výdaje města. „V první řadě se to dotkne dopravního podniku, kde hrají roli kromě elektřiny, plynu a tepla i ceny pohonných hmot, především AdBlue,“ říká pražský náměstek pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě).
České hlavní město nabídne čtvrthodinku na sdílených kolech zdarma všem držitelům alespoň měsíčního kuponu. Na cyklo-infrastruktuře však musí Praha ještě zapracovat. Je klíčová, říká zakladatel sdílených Rekol Vít Ježek: „Pokud se budou uživatelé bát, tak na kolo neusednou, i kdyby bylo zdarma. Pokud ne, rádi zaplatí násobek dnešních cen.“
Plánované proměny Prahy se budou týkat i nábřeží. Rekonstrukce čekají Rohanský ostrov, Dvořákovo nábřeží, nábřeží Stromovky a Císařský ostrov. Chystané úpravy budou zahrnovat vylepšení protipovodňové ochrany, měly by se vybudovat nové cyklostezky a širší chodníky. Některé parky zůstanou jako městské divočiny. Za koncepčními studiemi a vizualizacemi stojí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).
Nad ulicí Bělehradskou na pražských Vinohradech vznikne nová, moderní lávka. Bude dlouhá 45 metrů, široká čtyři metry a propojí ulice Wenzigova a U Zvonařky, kde nyní ústí dvě schodiště. Stát bude třicet milionů korun a výstavba by mohla odstartovat zhruba za rok a půl.
Staví nové nebo opravují stávající chodníky, cyklistické trasy či například některé menší dopravní komunikace a parkoviště. Ačkoliv klíčové investice v Praze zajišťuje magistrát – letos investuje do dopravy 5,3 miliardy korun – částečně se na investicích z vlastních rozpočtů podílí i jednotlivé městské části. Letos však dají na dopravu méně.