lidske procesory - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu lidske procesory, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kalifornský startup Cerebras představil největší čip světa, který pro potřeby umělé inteligence vyvíjel čtyři roky. Informoval o tom list Financial Times. Čip o ploše 46.225 milimetrů čtverečních je 56krát rozsáhlejší než největší grafický procesor. Zatímco zmíněný GPU obsahuje 21,1 miliardy tranzistorů, nově vyvinutý čip jich má 1,2 bilionu, uvedl na svém webu Cerebras.
Lze vůbec srovnávat křemíkový procesor s lidským mozkem? A jak z tohoto srovnání každá z těchto entit vyjde? O odpověď se na vídeňské konferenci We Are Developers pokusil Hermann Hauser, který má k čipům co říci, v roce 1978 totiž spoluzakládal Acorn Computers.
Celý život věnoval technologiím, především robotům s umělou inteligencí. Dnes má Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, velkou radost z významných pokroků v oblasti člověkem tvořených inteligentních strojů. Zároveň ale neskrývá strach z těch s lidskou tváří a z podceňovaných investic do bezpečnostních systémů.
Inženýři pomalu, ale jistě postupují k vysněnému cíli – samostatně létajícímu robotizovanému hmyzu.
Vědci vymysleli nový systém výroby flexibilní elektroniky. Výroba je jednoduchá, levná a také rychlá. Technologie je škálovatelná i pro výkonnou elektroniku.
Tým odborníků z několika universit vytvořil fotonický počítačový čip, který napodobuje způsobm, jakým pracují synapse – tedy spojení dvou neuronů sloužící k předávání vzruchů. To by mohlo otevřít cestu k hardwaru, jenž v sobě bude spojovat rychlost moderních procesorů se silou mozku.
Vědci vytvořili systém umělé inteligence, který nevyužívá elektroniky. Logické obvody jsou tvořené opticky a pracují se světlem. Učící se světelné čipy mohou být do budoucna efektivnější z pohledu výkonu i spotřeby.
Jako hlavní důvod tržního úspěchu firmy Apple bývá často zmiňován „geniální marketing“. Co přesně žene příslušníky homo sapiens sapiens, aby ve větru a dešti bivakovali ve frontách před prosklenými krychlemi se svítícím jablkem ve znaku?
Na trhu s autonomními vozidly začíná být živo. Poté, co Tesla svým modelům S a X zpřístupnila funkci autopilota, a také další technologické společnosti se snaží o auta „bez řidiče,“ přichází o své místo na trhu bojovat další firma. Tou by měl být americký startup Drive.ai, jejíž tým se skládá z odborníků stanfordské univerzity na robotiku a umělou inteligenci.
Vědci z IBM vytvořili nových druh umělých neuronů, které jsou schopné ukládat i zpracovávat data zároveň. Velikost už poráží lidský mozek.