lithium na cínovci - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu lithium na cínovci, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Komerční nasazení české inovativní formy zpracování lithia se komplikuje. Z podpory technologie známé pod zkratkou InCeMeTs vycouvali dva jediní průmysloví partneři. Pražská univerzita VŠCHT, která je vlastníkem know-how, tak se svými společníky musela vrátit stomilionový grant z Evropské unie.
Rok 2018: milion a čtvrt vyrobených aut. Rok 2022: 735 tisíc. Mladoboleslavská Škoda se potýká s prudkým propadem výroby v době energetické krize a investičně velmi náročné „elektromobilizace“. „S tak malým objemem výroby by Škoda jako značka nemohla do budoucna přežít. Věřím ale, že se letos situace zlepší,“ říká odborář Jaroslav Povšík. Konkurence „tradičních“ automobilek ale sílí: jejich zkostnatělé plány nejdříve narušily elektromobily Tesla, nyní je hodlají nabourat ještě rychleji jedoucí Číňané.
Jeden z favoritů nadcházející prezidentské volby Andrej Babiš konečně začal ostrou kampaň. A své nejvážnější konkurenty Petra Pavla a Danuši Nerudovou rozhodně nešetří. „Oni nemají žádné politické zkušenosti a všechno, co deklarují v těch debatách, je nabiflované,“ říká šéf hnutí ANO, který by také rád snižoval úrokové sazby a zestátnil ČEZ.
Vypadá to jako investorská story, která musí zasáhnout srdce každého Čecha. Minimální „vklad“ dokáže být směšně nízký, a přitom jde o sázku na něco, na co už nyní stojí frontu celý svět. „Podkladové aktivum“ investice je navíc ryze české, přestože to neplatí pro samotný instrument. Kdo nakoupil na počátku pandemie, má nyní v kapse pětinásobek. Kdo nakoupil před sedmi lety, jeho konto je sedmnáctinásobné. Jde o tajuplnou akcii, jejíž osud ovšem do značné míry určí, světe div se, tuzemský energetický gigant ...
Díky poslední významné investici nezískala mladoboleslavská Škoda Auto „jen“ další novou výrobní linku, ale i silnější pozici v mateřském koncernu Volkswagen (VW). V Mladé Boleslavi rozjela výrobu baterií, přesněji bateriových systémů, které jdou jak do vlajkových elektromobilů Enyaq iV, tak i do vozů dalších koncernových značek jako jsou Audi, Seat či VW. V žádné jiné evropské zemi kromě Německa koncern tyto bateriové systémy nezhotovuje. Novou výrobní linku za sto třicet milionů eur (asi 3,2 miliardy ...
Globální dodavatelské řetězce nyní prožívají šok vyvolaný válkou na Ukrajině. I automobilky spoléhají na výrobu určitých součástek, která je koncentrovaná v jednom nebo v několika málo státech. Jejich výroba závisí i na surovinách, které jsou těženy na území jednoho nebo několika států, popřípadě má jeden stát v rukou práva těžby dané suroviny napříč různými zeměmi. Nedostatkové jsou aktuálně především kovy a vzácné suroviny pro výrobu nejen elektromobilů, ale i dalších nízkouhlíkových technologií. Vysoké ...
Málokteré investice se na evropské scéně v poslední době akumulovaly tak silně jako ty do akumulátorů. Do rozrůstajícího se evropského bateriového průmyslu putují stamiliardy korun z účtu klíčových koncernů i menších hráčů. Naslepo nestřílí nikdo z nich.
Investiční skupina RSJ se osměluje v oboru průmyslového developmentu. Ve spolupráci s americkou společností Panattoni chystá už druhý projekt logistické haly a i tentokrát na něj vynaloží desetimístnou sumu. Nový industriální park vyroste u Hradce Králové, potvrdila mluvčí skupiny RSJ Petra Musilová.
Větší zemětřesení, než se čekalo. Součástí zítřejšího - čtvrtečního - zasedání dozorčí rady německého koncernu Volkswagen, kam patří i Škoda Auto, má být i několik klíčových personálních změn. Jednou z nich má být povýšení současného šéfa hlavní značky Volkswagen Ralfa Brandstättera do pozice člena představenstva koncernu. Ve vedení značky VW ho má nahradit nynější předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer. Na zjištění německého listu Spiegel upozornil server iDnes.cz.
Těžba českého lithia je zase o krok blíže skutečnosti. V tuzemsku vyvinutá technologie získávání lithia ze slídy (InCeMeTs) potvrdila v laboratorních podmínkách účinnost a nyní ji Evropský inovační a technologický institut podpořil 112 miliony korun. Projektu, v jehož čele je pražská univerzita VŠCHT, to umožní postavit do roku 2023 dvě pilotní zařízení, jejichž výsledky mají vést k definitivnímu rozhodnutí o těžbě.