lockdown - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu lockdown, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Slovenský premiér Igor Matovič čelí na domácí politické scéně vážné vládní krizi kvůli tomu, že tajně nakoupil neschválenou ruskou vakcínu Sputnik. Jednalo se o sóloakci, o které předem nevěděli ani jeho koaliční partneři, ani prezidentka Zuzana Čaputová. V Česku by se to stát nemohlo. Zde máme kromě tajného vyjednávání o dodávkách Sputniku totéž i s vakcínou z Číny, a navíc se na něm podílí premiér s prezidentem.
Rok s covidem ovládl nejen česká, ale i německá média. V nich se ale méně vzpomíná, zato více kritizuje a nadává. Z českého pohledu je Německo skoro vzorová země, která podporuje své občany v době krize, platí prakticky všechno všem, a přitom udržuje nízký počet nakažených a mrtvých. Němci to vidí jinak: jsou stejně kritičtí jako Češi, kompenzace jim přijdou nedostatečné a často výběrové, očkování, které dostalo zatím dva a půl milionu lidí, je příliš pomalé, nikdo nemá plán, nic se nehýbe vpřed.
Tak tu máme zase a znovu Události Luďka Staňka. Za uplynulý týden nám toho zase tolik neuniklo, jen celostátní lockdown, na který budou dohlížet policisté a vojáci.
Česká republika se aktuálně nachází v pátém stupni PES. Opatření ale byla ještě zpřísněna a několik přibylo. Přehled aktuálních opatření vlády v boji proti koronaviru.
Prezident Miloš Zeman očekává, že epidemie nemoci COVID-19 skončí letos v září. Zdůvodňuje to tím, že podle jeho odhadu bude nejpozději tou dobou proočkována velká většina populace, tedy všichni, kteří to chtějí. "A já věřím, že ta lehce dementní skupina, která to nechce, změní svůj názor. A v tomto okamžiku pandemie skončí," řekl dnes Zeman televizi CNN Prima News.
Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 7798 případů koronaviru, zhruba o tisíc víc než před týdnem. Je to nejvyšší sobotní počet od 9. ledna. V nemocnicích je s COVID-19 ve vážném stavu dál přes 1500 pacientů. S nákazou se nyní potýká téměř 150 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Epidemie už nejsou nekontrolovatelnou přírodní silou. Věda je změnila ve zvládnutelnou výzvu. Lidé umírají a trpí kvůli špatným politickým rozhodnutím, píše v komentáři pro deník Financial Times, který web E15.cz přináší v redakčně zkráceném překladu, Yuval Noah Harari, autor knih Sapiens, Homo Deus a 21 lekcí pro 21. století.
Takže si to shrneme, jak říkával kapitán Exner svým poručíkům Beránkovi a Vlčkovi: v Česku už jsme zase nad 15 tisíci pozitivních případů denně, děti se definitivně do škol jen tak nevrátí, vláda chystá tvrdý lockdown, jednotky intenzivní péče jsou plné. Na okrajích republiky vznikají malé jednotky velikosti spádových nemocnic, kde už na nějaký zásah z centra nikdo nevěří. Sledujeme faktický rozklad státu.
Premiér Babiš se rád chlubí, jak často si volá s představiteli Izraele. Tento týden se prý radil, jak zvládnout tvrdý lockdown. Příště by se mohl zeptat, jak zařídit očkování. A až bude Česko na pokraji rozkladu, snad by mohl požádat o radu, jak řídit stát jako stát nebo jak to vzdát.
V takzvaném pandemickém zákonu chce Senát navázat protikoronavirové restrikce na pandemickou pohotovost, kterou bude moci ukončit nebo obnovit Sněmovna. Předlohu s touto a některými dalšími úpravami dnes vrátila horní komora k novému posouzení poslancům. Zamítnutí senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) neprosadil. Dolní komora se k zákonu sejde s největší pravděpodobností v pátek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) změny schválené Senátem podpořil.