Lom ČSA - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Lom ČSA, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V kladensko-slansko-rakovnické pánvi se původně těžilo černé uhlí, a to již od začátku devatenáctého století. To ale postupem času zcela ustoupilo ekonomicky zajímavější surovině, hornině lupek, která slouží k výrobě žáruvzdorných produktů. V hlubinných šachtách tak budou horníci těžit pouze na Ostravsku.
Výroba elektřiny a tepla z uhlí může v Česku kvůli situaci na trhu skončit ještě před rokem 2038, který doporučila Uhelná komise. Představa, že uhlí lze opustit z roku na rok, je ale divoká a vzdálená realitě, řekl Pavel Farkač, analytik energetické skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Přeměna české energetiky podle něj bude stát stovky miliard korun. Za chybu označil, že Česko stále nemá jasno, čím uhelné zdroje nahradí.
Lom Vršany může v rámci rámci těžebních limitů lámat uhlí až do roku 2052. Poté má dojít k rekultivaci a zaplavení. Po roce 2060 zde má být jezero o rozloze 470 hektarů, což je téměř dvojnásobná vodní plocha, než jakou má Máchovo jezero.
Návštěvníci webu E15.cz sledují už rok a půl sledují videa natočená pomocí dronu, která pořizujeme z nejzajímavějších míst v Česku i zahraničí. Která zabodovala nejvíce? Pokochejte se stavbami i přírodou na pěti nejsledovanějších snímcích.
Čtyři stěžejní energetické a těžební podniky ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače v Česku byly loni v součtu ve ztrátě 1,7 miliardy korun. Informaci přinesl týdeník Hrot.
Energetická skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače získala podíl 17,1 procenta v americkém producentovi metalurgického uhlí Corsa Coal Corp. Za akcie zaplatila 3,6 milionu kanadských dolarů (zhruba 65 milionů korun). V metalurgickém těžebním průmyslu vidí firma dlouhodobý potenciál.
Zájem o létání s drony v Česku překonal historické maximum. Úřad pro civilní letectví na konci loňského roku evidoval rekordní množství pilotů, s povolením létat. Bylo jich 935. Přestože povolení každoročně vyprší desítkám pilotů, počet nově vydaných licencí vždy převažoval. Úřad začal vést evidenci v roce 2012 a od té doby vydal téměř tři tisíce licencí.
Důraz na ekologii a vysoké ceny emisních povolenek postupně tlumí v Evropě těžbu uhlí. Do roku 2030 by tak podle studie Evropské unie mělo v dolech a na ně navazujících provozech zaniknout zhruba 160 tisíc míst. V první polovině příští dekády budou mizet především v regionech Česka, Polska a Německa.
V lomu ČSA u Mostu zbývá ještě vytěžit necelých 16 milionů tun uhlí. V roce 2024 má být těžba definitivně ukončena. Současně však už probíhá rekultivace vytěženého území.
Výrobce letadel Aero Vodochody se stoletého výročí založení nedožívá právě v nejlepší kondici. Nedávno ztratila významného zákazníka, vývoj nové generace cvičného letounu L-39 zatím peníze výhradně polyká a i některé další výrobní programy budou větší zisk generovat až v budoucnu.