Lom praha - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Lom praha, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Výroba elektřiny a tepla z uhlí může v Česku kvůli situaci na trhu skončit ještě před rokem 2038, který doporučila Uhelná komise. Představa, že uhlí lze opustit z roku na rok, je ale divoká a vzdálená realitě, řekl Pavel Farkač, analytik energetické skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Přeměna české energetiky podle něj bude stát stovky miliard korun. Za chybu označil, že Česko stále nemá jasno, čím uhelné zdroje nahradí.
Stát deklaruje, že je v rozpočtu historicky největší množství financí pro rozvoj dopravní infrastruktury. Jak tyto peníze efektivně využít a co čeká stavebnictví do budoucna? "Nesmíme zapomínat na výchovu mladé generace stavařů a je nutné smysluplně nakládat se státním rozpočtem i stavebním materiálem," říká předseda představenstva společnosti Strabag Ondřej Novák.
Česko zřejmě nebude první zemí, jejíž armáda si koupí nové letouny L-39NG z Aera Vodochody. Omnipol, který s maďarským investorem Andrásem Tomborem dokončuje převzetí továrny od skupiny Penta Investments, plánuje ještě letos podepsat dvě zakázky na tyto víceúčelové proudové stroje. Nebudou však uzavřeny se státním podnikem LOM Praha, který spadá pod ministerstvo obrany. A ani se západoafrickým Senegalem, jak Aero už dva roky avizuje.
Potvory žížaly, chajdu nám sežraly, nemáme kde v noci spát, zpívá se už dlouhá desetiletí na českých osadách. Češi jsou národem trampů a chatařů, přesněji řečeno romantiků. Sny o hledačích zlata, lovcích a osadnících dobývajících Divoký západ a Daleký sever prožívaly od posledních let první světové války další a další generace. Úplně cizí nejsou ani nynějším dvacátníkům a třicátníkům.
Stavební odpad již v budoucnu nemusí končit na skládkách nebo rozdrcený v podsypech. Ke slovu se začíná hlásit rebetong, tedy beton, který vzniká z recyklované a rozdrcené stavební suti. V současnosti jej společnost Skanska používá v bytovém projektu Čertův vršek v Praze.
Tradiční dodavatel české armády LOM Praha vypsal tendr na pronájem dvou až čtyř cvičných letounů L-39. V období 2020 až 2023 je chce využít pro komerční výcvik. Státní podnik s více než stoletou historií odhaduje, že budoucímu pronajímateli zaplatí zhruba 120 milionů korun.
Na letecký průmysl koronavirová krize dopadla nejdříve a s největší silou. Vodochodské Aero v současné situaci ale těží z toho, že se jeho obranný byznys krize bezprostředně úplně nedotýká. „Nejlepší formou nepřímé státní pomoci bude, pokud vláda bude pokračovat v obchodech s průmyslem,“ říká šéf Aera Dieter John.
Ministerstvo obrany musí vysvětlovat další přestřelenou cenu vojenské zakázky, tentokrát v tendru na taktické rušiče Starkom. Kontrakt nejvíce prodraží podvozky aut se speciálně vyvinutou nástavbou od firmy Tatra Trucks a také systém rušičů, který vyrábí prostějovská firma URC Systems.
V Praze-Braníku vzniká v režii realitní byznysmenky Ivany Tykač luxusní bytový projekt nazvaný Braník Residences. Investice do komorního areálu činí zhruba čtvrt miliardy korun, stavba má být dokončená letos v létě. Ivana Tykač je manželka jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače.
Prodávat vojenská letadla, speciální vozidla, radary či útočné pušky zahraničním zákazníkům přes vládu, jako to dělají Spojené státy, Izrael, Francie nebo Švédsko, bude také Česko. Zatím však není jasné odkdy. „Kromě inspirace v zahraničí musíme posoudit existující legislativu a poté ji buď novelizovat, nebo sepsat návrh nového zákona,“ řekl Marek Vala z tiskového oddělení ministerstva obrany.