lotyšsko rusko sankce - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu lotyšsko rusko sankce, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zatímco zbytek republiky slavil v roce 1998 olympijské zlato hokejistů z Nagana, Marcel Klaus na jižním Plzeňsku zakládal firmu, která se později stala největším českým výrobcem dřevěných palet s miliardovými obraty. Ve velkém je odebírají hlavně velké korporáty z Německa z oblasti automotive, jako jsou BMW či Bosch, ale i potravináři nebo e-shopy. Krize ale dolehla i na paletáře. „Teď je trh nasycený. Odráží se to samozřejmě i na nás, letos nám zatím klesl objem zpracovaného dřeva o dvacet procent a tak ...
Výhled na zimu s nedostatkem zemního plynu a vysokými cenami energií nutí Evropany hledat alternativní způsoby vytápění včetně toho nejstaršího. Aby mohli lidé spalovat více dřeva, uvolňují některé evropské země pravidla pro těžbu. Maďarsko se rozhodlo energetické krizi obětovat dosud chráněné lesy, Lotyšsko umožnilo na pelety kácet mladé stromy. Některé státy včetně Česka se navíc potýkají s náporem zlodějů dříví. Ekologové varují, že už tak dost zkoušené evropské lesy letos dostávají další tvrdou ránu.
Kvůli sankcím na exponenty ruské politiky a byznysu přibyly i evropským, což znamená i českým, finančním institucím, ale i mnohým dalším subjektům nové povinnosti. Mimo jiné musejí více kontrolovat, komu poskytují své služby.
Od rozpadu SSSR v roce 1991 se Rusko snaží udržet si vliv ve čtrnácti okolních nezávislých státech, bývalých sovětských republikách. Ruský prezident Vladimir Putin už před více než dvaceti lety prohlásil, že tyto státy jsou v ruské „sféře vlivu“. Jaký je jejich vztah k Rusku během probíhající ruské invaze na Ukrajinu?
Dobré ráno! Je 269. den roku, svátek má Andrea, před 38 lety Británie odsouhlasila, že se v roce 1997 uskuteční předání Hongkongu Číně. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesá, pozornost se zaměřila na vysokou úroveň zásob v Evropě. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce po poledni ztrácela zhruba 12 procent na 217 eur (asi 5300 korun) za megawatthodinu (MWh). Stále však zůstává mnohonásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 30 eur za MWh.
Evropa je zneklidněna rekordy, na které se v některých zemích šplhají velkoobchodní ceny elektřiny. Nevyzpytatelné zůstávají ceny zemního plynu. Řada unijních představitelů proto hovoří o jejich zastropování a o tržních reformách. Nemají valnou naději, že se rychle podaří vyřešit samy příčiny potíží, kterých je celá řada. EU hledá nejen náhradu za ruský plyn, ale také za uhlí, což před blížící se zimou působí problémy hlavně Polsku. Ceny elektřiny žene vzhůru i pokračující odstávka francouzských reaktorů. ...
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolává velvyslance v několika zemích, včetně velvyslance České republiky Jevhena Perebyjnise. Informovala o tom ukrajinská tisková agentura Ukrinform s odvoláním na dekrety zveřejněné kanceláří prezidenta. Důvody nebyl zveřejněny. Kromě Česka byli odvoláni také velvyslanci v Německu, Maďarsku, Norsku a v Indii. Zelenskyj ve svém videoposelství označil odvolání za normální postup. „Dnes jsem podepsal dekrety o odvolání některých velvyslanců Ukrajiny. Tato otázka ...
Bylo možné očekávat, že Moskva dříve či později vytasí trumf v podobě své enklávy Kaliningrad. A to se nyní stalo. Ruské ministerstvo zahraničí varuje, že pokud nebude opět v plné rozssahu povolena přeprava ruského zboží po zemi mezi hlavní částá ruského území a enklávou, tedy přes území Litvy, Rusko „si vyhrazuje právo podniknout kroky k ochraně svých národních zájmů“. To znamená otevřenou hrozbu vojenským útokem na území členského státu NATO.
Bude to pomalu dvanáct týdnů, co Rusové napadli Ukrajinu a konec války stále není na obzoru. Boje celkem pochopitelně ekonomicky zasáhnou především Ukrajinu (odhaduje se propad HDP i kolem 45 %) a Rusko (propad cca 12 %). Jenže válka ekonomicky zasahuje i další státy, zejména pak ty v Evropě. Na jedné straně v době geopolitické nestability stoupají ceny energií (zejména plynu a ropy), na straně druhé válka zasáhla i řadu ukrajinských subdodavatelů významných pro evropské firmy. A samozřejmě nemalou roli ...