lubomír metnar - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu lubomír metnar, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Výrobce středně velkých civilních a vojenských bezpilotních letounů Primoco prochází důležitým obdobím svého vzestupu. Navyšuje výrobu, chystá stavbu nové továrny a přechod na hlavní trh pražské burzy. Do budoucna nevylučuje prodej firmy Airbusu, gigantu, který s firmou Primoco začal spolupracovat a pomáhat jí v expanzi na nové trhy. Na domácím trhu v Česku se jí ale pozornosti nedostává, což spoluzakladatel a majoritní akcionář firmy Ladislav Semetkovský ostře kritizuje. „Ministerstvo opakovaně překračuje...
Jednou do roka se v Praze za zavřenými dveřmi koná „ples odposlouchávačů“, kam se sjíždějí firmy zatížené skandály s prodejem sledovacího softwaru. Jejich „zboží“ vlády zneužívaly pro špehování novinářů, opozice i aktivistů. Český stát se o jejich produkty také zajímá. Podle zprávy vyšetřovací komise u Evropského parlamentu dokonce i takový nástroj vlastní.
Strop výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP doporučovaný NATO se zřejmě už brzy změní v nezbytné minimum. Očekává to ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Pokud armáda dostane v příštím roce 150 miliard korun, tedy ona dvě procenta českého HDP, doufá, že by si země mohla dovolit například americké stíhačky F-35. „Musíme ale započítat i nové tanky či nová bojová vozidla pěchoty. Vojsko je podinvestované, na technice je to vidět,“ říká.
Česká republika patřila k prvním zemím, které začaly po ruské invazi vojensky podporovat Ukrajinu, a podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) má stále ještě vojenský materiál, jehož zasláním může napadené zemi pomoci. Řekla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Uvedla také, že pokud by došlo na použití taktických jaderných zbraní Ruskem na území Ukrajiny, české občany by to nijak neohrozilo.
Korby, zbraňové věže, optické přístroje, kabeláž a simulátory. Na těchto součástech dodávky a provozu švédských bojových vozidel pěchoty CV90 se bude podílet stěžejní pětice českých firem. Takzvanými keypartners zakázky na 210 pásových obrněnců za 51,7 miliardy korun jsou státní zbrojovka VOP CZ, Excalibur Army, Meopta, Ray Sevice a VR Group. Ta je součástí podniku LOM Praha, který ovládá ministerstvo obrany. Do historicky největšího armádního kontraktu se zapojí další tři desítky tuzemských firem.
Česká armáda bude moci nasadit v příštích dvou letech na východní hranici Severoatlantické aliance (NATO) kvůli posílení obrany až 1200 vojáků. Předpokládá to plán zahraničních armádních misí do roku 2024, který nyní schválila Sněmovna. Celkem by v zahraničních misích mohlo v roce 2023 a 2024 působit až 1362 vojáků. Senát s plánem souhlasil už v srpnu. Současné mise jsou platné do konce letošního roku.
Ministerstvo obrany se chystá na jednání se Švédskem o více než padesátimiliardovém nákupu 210 bojových vozidel pěchoty CV90. O zapojení českých firem do zakázky má však jiné představy než bývalý šéf rezortu Lubomír Metnar (ANO), který trval na největším profitu pro státní zbrojovku VOP CZ. Podle informací deníku E15 si kabinet Petra Fialy vedle výdělku pro tuzemské firmy slibuje od spolupráce se severskou zemí bonus v podobě významné investice v Česku.
Česko získá od Spojených států amerických zdarma osm vrtulníků, z toho šest bojových a dva transportní. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to řekla v České televizi. Převod strojů potvrdila na twitteru ambasáda USA v Praze. Česko podle ní zaplatí pouze za transfer a modernizaci vrtulníků. Již dříve si česká armáda objednala od americké společnosti Bell 12 vrtulníků Viper a Venom za 14,6 miliardy korun. Armáda ČR tak bude mít 20 amerických strojů.
Česká republika bude jednat o nákupu stíhacích letounů F-35 ze Spojených států a obrněnců CV90 ze Švédska. Rozhodla o tom vláda, která tímto úkolem pověřila ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Kabinet zároveň zrušil dosavadní tendr na nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Náklady na zbrojní zakázky, o kterých dnes rozhodovala vláda, v souhrnu pravděpodobně přesáhnou 100 miliard korun a zásadně ovlivní podobu části české armády v příštích desetiletích.
Ministerstvo obrany zrušilo tendr na nákup pásových bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun. Nově osloví přímo švédského výrobce stroje CV90 BAE Systems, rozhodla vláda. Tendr byl zrušen na základě doporučení právní kanceláře, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).