lyžařská střediska v česku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu lyžařská střediska v česku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Lyžařská střediska začínají po předčasně ukončené sezoně sčítat škody. Pandemie obrala skiareály o drtivou většinu tržeb, což některé nemusejí finančně zvládnout. Nové zveřejněné hospodářské výsledky skupiny Tatry mountain resorts (TMR) naznačují, že existenční problémy se mohou týkat i těch největších.
Obchody se sportovním zbožím zůstávají kvůli pandemii stejně jako skiareály uzavřené. Odbyt outdoorového vybavení a lyžařských kolekcí oblečení je přes internet mizivý. „Nějakou částečnou státní podporu na nájemné v obchodních centrech jsme získali. Dotace ale pokryjí osmnáct procent nákladů. Chybějí nám vyšší desítky milionů v tržbách,“ konstatuje majitel společnosti Alpine Pro Václav Hrbek.
Kvůli uzavřeným sjezdovkám činí ztráty tuzemských skiareálů ke konci ledna podle Asociace horských středisek (AHS) 1,5 až dvě miliardy korun. O ukončení sezony už nyní uvažuje asi třetina provozovatelů. Další žádají vládu, aby nejpozději do 8. února rozhodla, kdy a za jakých podmínek povolí provoz sjezdových tratí. Polovina února je naprostá hranice, kdy spuštění lyžařských středisek dává smysl, řekl ředitel AHS Libor Knot.
Ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Zájemci o pobyt se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby v případě živnostníků. Uvedl to ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Poskytovatelé ubytovacích služeb budou muset potvrzení uchovávat.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na pondělním jednání vlády prosazoval otevření skiareálů od pátku. S návrhem ale neuspěl. Kabinet Havlíčka vyzval, aby na její středeční zasedání připravil přísnější návrh. Původní návrh počítal s povinnými rozestupy a respirátory ve frontách a na lanovkách.
Koronavirová pandemie a opatření vlád proti jejímu šíření brutálně ovlivnily tuzemský trh fúzí a akvizic. Objem transakcí se podle dat informační platformy Mergermarket meziročně propadl o zhruba 74 procent na 1,6 miliardy eur. Jde o nejnižší hodnotu od roku 2011. Celosvětový trh sice také klesl, ale daleko méně, když meziročně propadl o 6,6 procenta na 3,16 bilionu dolarů.
Jakmile šumavské hory a pláně pokryje první sníh, zamíří první nedočkavci na sjezdovky nebo nekonečné běžkařské stopy. Ale i bez lyží si tu člověk užije – třeba pěší túru podél zamrzlých horských potoků nebo výpravu k rysím a vlčím výběhům.
Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru bude moci vláda prodloužit o zhruba tři týdny do neděle 14. února. Souhlasila s tím Sněmovna podle návrhu KSČM, která menšinový kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje. Ostatní opoziční strany návrh nepodpořily. Vláda chtěla dalších 30 dnů do neděle 21. února.
Provozovatelé vleků a lanovek budou mít za nucené uzavření nárok na kompenzaci 210 až 530 korun za den. Podpora ve formě dotace na provozní náklady se bude počítat podle míst a typu přepravních zařízení. Příspěvek bude podnikatelům náležet za období od 27. prosince do 22. ledna. Příjem žádostí do programu COVID sport III Lyžařská střediska, který dnes schválila vláda, by měl začít v lednu. Uvedlo to ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) doufá, že vleky se po 22. lednu otevřou. Chaos na horách by se měl podle něj mírnit díky náhradám, na které budou mít skiareály nárok. Provozovatelé podle něj dostanou zdroje na to, aby mohli mít ve střediscích, pokud možno, více lidí. Na náhrady by měla vláda schválit 800 tisíc až miliardu korun. Výpočet bude podle typů lanovek a vleků, řekl dnes Havlíček v České televizi.