madarsko prumerna mzda - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu madarsko prumerna mzda, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Přestože za posledních deset let vzrostly platy o 59 procent a každý Čech si polepšil v průměru o více než 14 tisíc korun, marketingové heslo, že bude líp, neplatí. Éra Nečasovy, Sobotkovy a Babišovy vlády ve skutečnosti přinesla do peněženek daleko méně peněz než jejich předchůdci v letech 2000 až 2010. A to navzdory růstu mezd, který patřil v Evropě k nejvyšším.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
S ministerstvy, která se jeho straně podařilo získat při jednáních koalic Spolu a Pirátů se STAN, je spokojen šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Lidovcům podle něj umožní prosazovat zamýšlené změny v sociální politice, zemědělství i oblasti životního prostředí. „Důležité je, aby ministerstva zemědělství a životního prostředí řídila jedna politická strana. Chci, aby tyto úřady byly v přátelském vztahu. Česko posune dopředu už jen to, že se z nich stanou úzce spolupracující partneři," říká Jurečka.
Českým zaměstnancům loni zůstala v peněženkách po odečtení daní a odvodů zhruba polovina výplaty. Podle nové zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) má Česko šesté nejvyšší zdanění práce ze 36 členských zemí. O příčku si tak pohoršilo, ještě předloni bylo sedmé. Letos se zrušením superhrubé mzdy, faktickým snížením daně z příjmu a zvýšením slevy na poplatníka situace změnila. Politické strany před říjnovými volbami slibují další uvolnění, byť není jasné, kde na to vezmou peníze.
Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil na 8,4 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 7,8 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst pátý nejvyšší, na konci června byl šestý. V porovnání s druhým čtvrtletím se ceny zvýšily o 2,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,2 procenta.
S opatřením, které omezuje počet lidí v obchodech, se většina velkých obchodních řetězců vyrovnala nejlevnější cestou – očíslováním košíků tak, aby jejich počet odpovídal přípustnému počtu zákazníků. V dosud zavřených obchodech a obchodních centrech to po novém otevření bude složitější. S limity počtu zákazníků se otevírá prostor pro byznys s chytrými technologiemi.
Češi vydělávají stále více. Průměrná mzda loni meziročně vzrostla o sedm procent na více než 34 tisíc korun. Reálně se měsíční výdělek zvýšil o 4,2 procenta, uvedl Český statistický úřad. „Impulz ke zrychlení se hledá těžko. Rozvíjející se země investují do fyzické infrastruktury, rozvinuté země do vědy a výzkumu. My neinvestujeme ani do jednoho,“ říká hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.
Ve většině oborů a pozic dosáhnou zaměstnanci ze zemí V4, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, na nejvyšší mzdy v Praze. Existují ale specifické výjimky. Programátoři si nejvíce vydělají v Budapešti, marketingoví experti ve Varšavě. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton.
Firmy podnikající ve stravenkovém byznysu jsou v ohrožení kvůli změnám, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). V případě zavedení možnosti výběru mezi stravenkami a peněžním paušálem bude podle generálního ředitele společnosti Sodexo Daniela Čapka ve větší míře využívána druhá varianta. Ani v takovém případě by se ale jeho firma, která je českou stravenkářskou jedničkou, z tuzemského trhu nestáhla.
Česká republika, Polsko a Maďarsko se snaží zbavit pověsti zemí s levnou pracovní silou. Chtějí se tak posunout do další fáze své pozoruhodné transformace z hospodářsky slabých komunistických států v energické tržní ekonomiky plně integrované do evropských dodavatelských řetězců. Píše to evropský redaktor listu Financial Times Ben Hall.