malé vodní elektrárny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu malé vodní elektrárny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V Texasu už je zase nádherné jaro. Prosluněné dny a teploty okolo dvaceti stupňů dovolují Texasanům obléci si jen lehké oblečení a trávit s dětmi i v době covidové čas v parku. To před týdnem se ještě prohrabávali závějemi a své děti navlékali do mnoha vrstev oblečení. Okolo osmi milionů z nich má pořád zastavený přívod pitné vody, nebo musí vodu převařovat. Lidé počítají škody, vystěhovávají zatopené domy z prasklého potrubí a uhánějí údržbáře.
Jedním z nejcitlivějších politických témat v Česku je aktuálně podoba tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech a role ruských a čínských firem v zakázce. Zkušenosti z ostatních států ovšem ukazují, že geopolitika není jediným faktorem, který ambiciózní plány vlád komplikuje. Řeší se nejen otázka, komu realizaci projektu svěřit, ale také to, zda jsou náklady opodstatněné. Cesta ostatních zemí za jádrem často není prosta prodražování zakázek, zpoždění nebo sporů. Zde je výběr států, jejich přístupů k ...
Šlechtický rod Kinských chystá společný projekt se strojírenskou firmou Žďas. Výsledkem má být nový typ vodní turbíny určené pro menší vodní elektrárny. Společný záměr rodiny Kinských a české firmy kontrolované čínskou státní společností Citic je testován na rodinném panství ve Žďáru nad Sázavou, kde má své sídlo i Žďas.
„Jste první, koho od půlky března vezu na letiště,“ říká mi taxikář při cestě z centra Prahy na Letiště Václava Havla. V duchu jeho slov se nesl i celý pobyt na vyhlášeném řeckém ostrově Kos. Ten, stejně jako celá země, otevřel své brány turistům s prvním červencovým dnem.
Plán, jak zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie, už vláda představila. Podle šéfa Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy v něm ale podceňuje potenciál solární a větrné energetiky a naopak příliš spoléhá na biomasu „Dnes to vypadá, že je všude spousta dřeva kvůli kůrovci, to ale odezní. Chceme, aby se toto dřevo spalovalo jen postupně, díky čemuž by je malé a střední zdroje mohly využívat i v delším horizontu,“ říká.
I když byla v prvním čtvrtletí letošního roku ještě zima, spotřeba elektřiny meziročně poklesla, zatímco její výroba se zvýšila. Nižší byla i spotřeba zemního plynu, pomohlo hlavně teplejší počasí.
Gruzie nemá velké množství nerostného bohatství, stejně tak nedisponuje jadernou elektrárnou. Přesto se chce malá zakavkazská země stát v následujících letech energeticky nezávislou. Není to nemožné, čtyři pětiny elektřiny již nyní Gruzie vyrábí z vodních zdrojů, desítky nových elektráren mají v zemi postavit zahraniční investoři, které do země lákají výhodné finanční podmínky i legislativa blízká Evropě. „Každý investovaný dolar se zde ve srovnání s mnoha evropskými zeměmi zpravidla vrátí rychleji,“ říká ...
Pavel Doležel studuje na Energetickém ústavu brněnského Vysokého učení technického, má zmapované dopady energetiky na životní prostředí, ve své práci se snaží vytvářet vhodné podmínky pro život v domácnostech a podílel se na rekonstrukci vzduchotechniky na Lipně. Má podle něj smysl třídit odpad? Jak moc jsou pro naše zdraví nebezpečné spalovny? A jaký je osud planety?
Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Japonskem by měla podle podnikatelských svazů pomoci ke zvýšení českého exportu do ostrovní země, který v posledních letech stagnuje. Od roku 2013 se pohybuje jen kolem 20 miliard korun za rok. Tuzemští exportéři díky dohodě ročně uspoří na clech celkem 2,4 miliardy korun. Japonsko je třetí největší světovou ekonomikou a patří mezi nejvýznamnější zahraniční investory v Česku.
Stavějí vodní elektrárny nejen pro klienty, ale v posledních letech hlavně pro sebe - v Evropě, ale i v Africe, Jižní Americe nebo v Asii. Mimořádně suché jaro, jaké bylo letos v Česku, proto společnost Hydropol Project & Management nerozhází. "Letos v Česku je výroba podprůměrná, ale v Itálii je vynikající. Elektrárny ve Skotsku jsou kvůli suchému jaru slabé, ale ve střední Anglii vyrábějí rekordně. Takže miliony kilowatthodin, o které kvůli suchu přijdeme v Česku, získáme díky lepší výrobě v Anglii. Čím ...