mark galeotti - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu mark galeotti, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kreml ve spolupráci s proruskými separatisty ve čtyřech oblastech na jihovýchodě Ukrajiny odstartoval takzvaná referenda o přičlenění k Rusku. Mezinárodní společenství dává najevo, že výsledky této pochybné aktivity v žádném případě neuzná, a to nejen proto, že se bude konat pod palbou. Moskva ji však i tak může využít k rychlé anexi regionů a následném obvinění Kyjeva, že při osvobozování vlastního území útočí na ruské teritorium. To by mohlo nahlodat ochotu Západu posílat Ukrajině vyspělé zbraně, zvláště...
... ale částečně míní Mark Galeotti z pražského Institutu...
Ruskou vojenskou rozvědku GRU v zahraničí posměšně označují za břídily, vojenský vliv na zahraniční politiku Kremlu ale roste a je nepravděpodobné, že pochybné vojenské operace budou ukončeny, napsala agentura Reuters.
Situace v Sýrii eskaluje poté, co ve městě Dúmá údajně došlo k použití chemických zbraní. Spojené státy informovaly o chystané vojenské intervenci, Rusko za to slíbilo odvetu. Podle odborníka na Rusko Marka Galeottiho z pražského Ústavu mezinárodních vztahů však Rusko nemá zájem konflikt nějak vyostřit.
„Nejvíc si vážím prvního textu pro placený blog na stránkách Hospodářských novin, ve kterém jsem komentoval ruský, výhradně pozitivní narativ o anexi Krymu, zatímco mým kamarádům vyhrožovali, že je zabijí,“ říká Vojtěch Boháč, novinář, jenž svou kariéru nastartoval během protestů na Náměstí nezávislosti v Kyjevě, okupace Krymu a který se s novinářským průkazem Deníku Referendum vydal do válkou zmítaného Donbasu. „Vlastně mi tak trochu pomáhá, že kam přijedu, tam se něco po…kazí,“ dodává.
Mark Galeotti toho v životě vyzkoušel opravdu hodně. Je vystudovaným historikem se zájmem o Rusko, protože, jak sám říká, historie je o příbězích a Rusko má ten nejlepší. Magisterská studia ukončil na Cambridgeské univerzitě a titul Ph.D. získal na London School of Economics. Nezůstává ovšem pouze v akademické sféře, jeho články je možné najít také na stránkách Foreign Policy, Radio Free Europe/Radio Liberty či The Guardian.
Odvetu vůči Rusku za hackerské útoky na Demokratickou stranu označil ruský premiér Dmitrj Medveděv jako projev agónie končícího prezidentského období Baracka Obamy. Na střídání v Bílém domě může ovšem Kreml pohlížet s nadějí, vítěz amerických voleb Donald Trump opakovaně volá po zlepšení vztahů s Moskvou. Pomoc s touto výzvou mu nabízí i někdejší ministr zahraničí Henry Kissinger. Část analytiků nicméně pochybuje, že by ke sblížení Washingtonu s Moskvou vůbec mohlo dojít.
Triumf Donalda Trumpa v amerických volbách provázel v ruské Státní dumě aplaus, v případě brexitu se podle Financial Times ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov neubránil škodolibým poznámkám. Plukovníka Aivara Jaeského z centra strategické komunikace NATO ale tento politický vývoj příliš nezneklidňuje. Naopak varuje před vykreslováním obrazu prezidenta Vladimira Putina jako loutkovodiče, kterému vše hraje do karet. „Zahraniční politika Kremlu a jeho dezinformační operace přitom často přinášejí jedno ...
Obavy z Ruska vedou Estonsko, Lotyšsko a Litvu k masivnímu navyšování armádních výdajů. Podle údajů analytické společnosti IHS Markit budou pobaltské země do dvou let za nákup zbraní a vojenské výbavy dohromady utrácet 670 milionů dolarů (16,5 miliardy korun) ročně. To je trojnásobné číslo v porovnání se stavem krátce po ruské anexi Krymu v roce 2014. Rozpočty obranných rezortů regionu podle analytiků rostou nejrychleji na světě.
S proruskými separatisty válčí nešikovně, chybí jim strategie a ukrajinskou rozvědku infiltrovali Rusové, tvrdí bezpečnostní expert a britský profesor Newyorské univerzity Mark Galeotti. Ruskou invazi nepředpokládá, ale - pokud Ukrajina ztratí přístav Mariupol - lze počítat, že na jihovýchodě Ukrajiny vznikne obří Podněstří, tedy separatistický region ovládaný Rusy.