martin pacovský čez - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu martin pacovský čez, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pražská plynárenská uvažuje o nákupu zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Podle předsedy představenstva Martina Pacovského jsou američtí těžaři jednáním otevření. „Chtějí se ale bavit o minimálně patnáctiletém kontraktu – a v tom je trochu zakopaný pes, protože u nás se nikdy takto dlouhodobé kontrakty nedělaly,“ říká v rozhovoru pro E15.
Na maloobchodním trhu dodavatelů energií skončila další firma. Společnost Česká Regionální Energetika, která měla ještě v lednu zhruba 3700 odběrných míst, prodala svůj zákaznický kmen domácností svému konkurentu První česká energie. Prodávající se chce soustředit už jen na velkoobchod, potažmo dodávky velkoodběratelům, tedy větším podnikům.
Trh dodavatelů se bude konsolidovat a iniciovat to budou sami menší hráči. Ti už dnes podle šéfa Pražské plynárenské Martina Pacovského chodí po trhu a nabízejí své zákazníky. „Dovedu si představit, že tento trend ještě zesílí, protože doby hojnosti jsou zkrátka pryč. Trh se pročistí. Energetický regulátor bude také mnohem přísnější. Předpokládám, že kvůli nové situaci na trhu vzniknou nová pravidla a úřad si bude finanční stabilitu dodavatelů důsledněji hlídat,“ předpovídá Pacovský.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) po měsících přešlapování na místě přednesl návrh, který usiluje o řešení cen energií přímo na burze. Chce zastropovat ceny plynu pro výrobu elektřiny a následně plynovým elektrárnám kompenzovat vyšší náklady, což má platit pro celý propojený středoevropský trh. Dotace plynových elektráren by se sice ve finále propsaly do cen koncových spotřebitelů, ale ti by přesto měli ve výsledku platit méně.
Spotřeba plynu v Praze za prvních pět měsíců letošního roku bez započtení vlivu počasí meziročně klesla téměř o 16 procent. Na twitteru to dnes napsal předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský. Konkrétní objem spotřeby nesdělil. Pražská plynárenská patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, plynem a elektřinou zásobuje zhruba 425 tisíc odběrných míst. Jejím jediným akcionářem je Pražská plynárenská Holding ovládaná Prahou.
Ruská federace tento týden šokovala Evropskou unii, když zarazila přívod zemního plynu do Polska a Bulharska. Stejný osud může brzy postihnout také Česko, které je na ruských dodávkách tohoto paliva silně závislé. Podle předsedy představenstva Pražské plynárenské Martina Pacovského se však minimálně pro domácnosti energetické zdroje zajistit podaří. „Riziko vidím spíš v cenovém vývoji. Plyn klidně může stát i 250 eur za megawatthodinu,“ tvrdí Pacovský v rozhovoru s deníkem E15.
Část bezpečnostní zásoby plynu by mohl nakoupit přímo stát, podobně jako to dělá s ropou. Jinak se náklady na naplnění zásobníků komerčními subjekty promítnou do už tak vysoké ceny pro koncového uživatele, říká předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský. Stát totiž s ohledem na situaci letos požaduje zvýšení povinné zásoby zemního plynu jednotlivých dodavatelů. Zatímco loni stálo vytvoření zásob Pražskou plynárenskou miliardu korun, letos to může být téměř i desetinásobek.
Přechod na nízkoemisní ekonomiku je jednou z priorit Evropské unie a většiny západního světa, avšak elektromobilita a obnovitelné zdroje nejsou samospasitelné. „Některé oblasti průmyslu jde dekarbonizovat jen velice těžko a v tento moment přichází role vodíku,“ naznačuje důležitou úlohu nejlehčího plynu hlavní ekonom společnosti ČEZ Pavel Řežábek. O tom, pro která odvětví je vodík vhodný, diskutovali experti na konferenci Barvy vodíku, kterou pořádal Institut pro veřejnou diskuzi a jejíž mediálním ...
Historicky nejvyšší velkoobchodní ceny elektřiny aktuálně přesahující 100 eur za jednu megawatthodinu nahrávají solárníkům a firmám nabízejícím moderní energetické služby (ESCO). Tyto společnosti budou moci lákat své klienty na mnohem výhodnější investice. Jinými slovy: může dojít k efektivnímu zkrácení návratnosti vybraných projektů, a to až o roky.
Soukromý sektor si začíná razit novou cestu, jak se při výstavbě a provozu obnovitelných zdrojů elektřiny obejít bez veřejných dotací. Umožňují to smlouvy typu PPA (Power Purchase Agreements), u nichž se odběratel zaváže, za kolik a na jak dlouho bude elektřinu od provozovatele „zeleného zdroje“ nakupovat. Na tuzemském trhu k tomu poprvé přistoupila velká firma, konkrétně automobilka Škoda Auto. Kontrakt se přehoupne přes miliardu korun.