masakr v istanbulu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu masakr v istanbulu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dne 24. dubna 1915 bylo v Istanbulu zatčeno 250 příslušníků arménské kulturní a politické elity. Mezi nimi básník a spisovatel Daniel Varuschan nebo Atom Jartschanjan známější pod jménem Siamanto. Většina z nich byla později zavražděna. Tento den je označován za počátek první novověké genocidy 20. století.
Spojené státy v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za "americkou agresi". Vyžádal si podle ní ztráty na životech.
Turecké úřady jsou přesvědčené, že za masakrem v Istanbulu v noci ze Silvestra na Nový rok je teroristická organizace Islámský stát (IS). Informují o tom turecká média, podle nichž by útočníkem mohl být Uzbek nebo Kyrgyz. Následně se IS k útoku sám přihlásil.
Chyběl kousek a noční masakr v istanbulském klubu Reina, kde dosud neznámý terorista postřílel bezmála čtyři desítky lidí během oslav příchodu Nového roku, přesáhnul hrozivě i do sportovního světa.
Nejméně 39 mrtvých a 69 raněných si podle dosavadních oficiálních informací vyžádal noční útok na istanbulskou diskotéku Reina, kde stovky lidí zrovna slavily příchod nového roku.
Sebevražední atentátníci zabili v úterý večer na Atatürkově letišti v Istanbulu 41 lidí a přes 230 dalších osob zranili. Podle dnešních informací istanbulského guvernéra je většina obětí turecké národnosti, nejméně 13 z obětí jsou cizinci. Český premiér Bohuslav Sobotka dnes uvedl, že mezi oběťmi nejsou Češi. Provoz na letišti byl ráno částečně obnoven. Turecké aerolinie ale zrušily 340 letů, omezení se dotklo i leteckých spojů s Prahou.
Turecké aerolinie zrušily pro dnešek na 340 letů, které měly přistát či odlétat z Atatürkova letiště v Istanbulu. Provoz na letišti, kde v úterý večer sebevražední atentátníci zabili nejméně 36 lidí a dalších téměř 150 zranili, byl částečně obnoven. České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by mezi oběťmi či zraněnými byli Češi. Všichni mrtví ale ještě nebyli identifikováni.
Turecko přijme opatření proti rezoluci, kterou německý parlament minulý týden uznal masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Prohlásil to dnes v Ankaře podle agentury Reuters turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu.
Německý Spolkový sněm dnes označil masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Schválená rezoluce přiznává, že svůj díl odpovědnosti za tehdejší události neslo i Německo jako spojenec Osmanské říše, které o masakrech vědělo, ale nezasáhlo proti nim. Poslanci zdůraznili, že rezoluce neznamená obviňování současné turecké vlády. Ankara se předem proti označení událostí z roku 1915 za genocidu důrazně ohradila.
Sedm lidí už zadržela turecká policie v souvislosti s úterním sebevražedným útokem v srdci historické části Istanbulu. Při atentátu, který provedl příslušník radikálního Islámského státu (IS), zahynulo deset německých turistů.