medián příjmu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu medián příjmu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Průměrná mzda je velmi důležitý ukazatel, protože se od něj odvíjí spousta dalších finančních metrik. I když už přesáhla 40 tisíc korun, skutečná hodnota průměrné reálné mzdy je kvůli vysoké inflaci zcela jiná. Jaká je tedy stanovena očekávaná průměrná mzda pro rok 2023? Jaký je aktuální medián mezd? Jak se liší mzdy v jednotlivých regionech a jak si stojí Česká republika v porovnání se sousedními státy jako Německo?
Všeobecné zdražování pociťuje 94 procent Čechů, více než třetina z nich velmi silně. Vyplývá to ze srpnového průzkumu, který provedla výzkumná agentura Median pro společnost Broker Consulting na vzorku 1022 respondentů. Češi podle něj vnímají nejvyšší nárůst cen u potravin, pohonných hmot a energií.
Překotný růst cen se citelně dotýká většiny české populace. Všeobecné zdražování pociťuje 94 procent Čechů, z toho více než třetina velmi silně. Vyplývá to ze srpnového průzkumu, který zajistila výzkumná agentura Median pro společnost Broker Consulting na vzorku 1022 respondentů. Češi podle něj vnímají nejvyšší nárůst cen u potravin, pohonných hmot a energií.
Když loni v dubnu uvedla největší americká kryptoměnová burza Coinbase své cenné papíry na veřejné akciové trhy, těšila se obrovskému zájmu investorů. V průběhu prvního obchodního dne se kurz na Nasdaqu vyšplhal až na 429 dolarů a tržní hodnota firmy překonala hranici sta miliard dolarů. Analytici firem z Wall Street se v dalších týdnech a měsících předháněli v optimistických scénářích budoucího vývoje. Zejména od loňského podzimu však nadšení postupně vyprchalo a jen od začátku ledna spadl kurz akcií ...
Vlastní jídlo si loni pěstovalo 52 procent tuzemských domácností, meziročně o osm procent více. Vyplývá to z průzkumu o vztahu lidí v Česku k jídlu během pandemie covid-19. Na 14 procent respondentů pěstování ovoce, zeleniny a chov zvířat zvažovalo. Jen 17 procentům respondentů však tyto aktivity pokryly zásadní část spotřeby. O průzkumu, kterého se zúčastnilo 515 dospělých, informovala dnes Akademie věd ČR (AV).
Domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Průměrná čistá částka na osobu v roce 2020 dosáhla 220 100 korun. Proti roku 2019 se zvedla přibližně o 10 300 korun. Nejrychleji předloni rostl příjem lidem nad 65 let. Lidí v příjmové chudobě ubylo, a to zhruba o sto tisíc. Bylo jich kolem 900 tisíc. Míra příjmové chudoby meziročně poklesla z 9,5 na 8,6 procenta, zjistil Český statistický úřad (ČSÚ).
Německo opět po roce ekonomicky sílí. Anebo ne? Německá společnost se nemůže dohodnout, jak důležitý a efektivní je ekonomický růst ukazující se na pohybu hrubého domácího produktu, který zachycuje objem vytvořeného zboží a služeb. Všechno přitom vypadá tak jednoduše: ekonomika podle tamního statistického úřadu loni meziročně vzrostla o 2,7 procenta. Slušný výkon ale snižuje nízká srovnávací základna. Rok 2020 byl rokem covidového výpadku, dlouhých lockdownů, takže růst HDP v roce 2021 nikoho moc ...
Střední vrstva v Německu oslabuje, zjistil rozsáhlý výzkum Nadace Bertelsmann prováděný ve spolupráci s organizací nejrozvinutějších zemí světa OECD. Podle zjištění výzkumníků se počet lidí patřících ke střední příjmové skupině v Německu za posledních dvacet pět let snížil ze 70 na 64 procent. Naopak na deset procent vzrostl počet lidí trpících příjmovou chudobou. A 18 procent lidí je příjmovou chudobou bezprostředně ohroženo.
S ministerstvy, která se jeho straně podařilo získat při jednáních koalic Spolu a Pirátů se STAN, je spokojen šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Lidovcům podle něj umožní prosazovat zamýšlené změny v sociální politice, zemědělství i oblasti životního prostředí. „Důležité je, aby ministerstva zemědělství a životního prostředí řídila jedna politická strana. Chci, aby tyto úřady byly v přátelském vztahu. Česko posune dopředu už jen to, že se z nich stanou úzce spolupracující partneři," říká Jurečka.
Volebním kampaním chybí podle sociologa Daniela Prokopa silné téma. Občany podle průzkumů nejvíce trápí zadlužování země, zdravotnictví a jejich příjmy. Strany to však neumějí voličům prodat. „V amerických kampaních platí slogan, že je třeba prodat lidem to, co potřebují – je třeba je ale přesvědčit o tom, že to chtějí. Oproti tomu české strany prodávají něco, co lidé nepotřebují,” říká zakladatel výzkumné organizace PAQ Research Daniel Prokop.