měnove kurzy čnb - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu měnove kurzy čnb, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká národní banka v loňském roce vykázala ztrátu 411,9 miliardy korun, což je rekord. Oproti roku 2021, kdy byla ve ztrátě 37,7 miliardy korun, jde o zhruba jedenáctinásobný nárůst. Za loňskou ztrátu může pokles hodnoty pevně úročených dluhopisů a akcií a zvýšené sazby, kvůli kterým byly vypláceny vyšší úrokové výnosy. ČNB zveřejnila výsledky v dnešní účetní uzávěrce.
Deset let uplynulo od rozhodnutí největších centrálních bank zapojit do svého boje s domnělou deflací nestandardní nástroj označovaný zkratkou QE, pro nějž se v Česku ujal nepřesný výraz tištění peněz. Byl to tehdy nevyzkoušený experiment. Do jaké míry centrální banky skutečně zabránily deflaci, se zpětně zjistit nedá, stejně jako nevíme, do jaké míry jejich tehdejší politika přispěla k nynější inflační vlně. Experiment však odhalil, že natištěné peníze komplikují centrálním bankám současné utahování ...
Nečekaný kolaps Silicon Valley Bank, který je největším krachem na americkém bankovním trhu od globální finanční krize v roce 2008, postavil novou výzvu před centrální bankéře. Podle deníků Financial Times či Wall Street Journal je možné, že to přiměje guvernéry amerického Fedu a Evropské centrální banky (ECB) k pomalejšímu zvedání úrokových sazeb. Čeští experti s tím ale nesouhlasí.
... měnové politiky ČNB. Zatímco někteří ekonomové, měnová sekce ČNB... efekt, navíc silný kurz koruny za národní..., že jsme posílili kurz koruny, jsme de... tak ekonomice zpřísnění měnové politiky doručili, ale... doporučují zvýšení sazeb, ČNB drží sedmiprocentní linii.... Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v...
Miloš Zeman v posledním prezidentském rozhovoru pohovořil o „noci dlouhých nožů“, která zřejmě čeká Českou národní banku (ČNB) po nástupu nové hlavy státu. Narážel na skutečnost, že jím loni jmenovaný guvernér Aleš Michl dosud nezískal bezpečnostní prověrku pro stupeň přísně tajné a začalo se spekulovat o jeho možném odvolání. Termín devíti měsíců přerušených nouzovým stavem definitivě vyprší až na konci března, ale Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) většinou stihne prověření mnohem rychleji.
Kolektivní moudrost trhů bývá investory považována za takřka posvátnou. Ani burzy však nejsou zcela imunní vůči akutním záchvatům iracionality. Nezřídka se mezi správci peněz zrodí módní narativ, který katapultuje ceny vybraných aktiv na úrovně zcela odtržené od základů. Pro příklady nemusíme chodit daleko. Triumfální pochod české koruny od října lze jen obtížně ospravedlnit ekonomickou logikou.
Téměř jako přízrak působí na současných finančních trzích síla koruny. Bezmála šestiprocentním posílením vůči euru za poslední rok nechala ostatní středoevropské měny daleko za sebou, v samotném závěru února se pak stala nejtvrdší od srpna 2008. Během posledních týdnů ovšem proti tuzemské měně začalo působit několik silných faktorů. Od opětovné hrozby silnější globální inflace po utišení investorské vášně pro riziko, a tím i hladu po korunových aktivech. Právě příští týdny podle ekonomů rozhodnou, zda ...
Podle záznamu z posledního zasedání ČNB se většina členů bankovní rady domnívá, že úrokové sazby by měly zůstat vyšší po delší dobu, a v tomto kontextu hodnotí jako přínosný scénář, ve kterém (na rozdíl od toho základního) setrvává klíčová úroková sazba na současných sedmi procentech i v letošním třetím čtvrtletí.
Finanční trhy se ze své podstaty dívají dopředu. Soustředí se na budoucnost a ignorují minulost. Proto již řada investorů inflaci efektivně nepovažuje za hrozbu. Probíhající zpomalení její dynamiky vnímá jako dostatečný důkaz brzkého znovunastolení stabilních cen. Tento sangvinický pohled přifukuje bublinu na trzích aktiv. Propadat falešnému pocitu jistoty se však nevyplácí. Inflace zůstává nepřijatelně vysoká a k její definitivní eliminaci vede ještě daleká cesta.
Tuzemská ekonomika ztratila potenciál na dlouhodobě udržitelné vyšší tempo růstu, řekl v rozhovoru pro deník E15 bývalý člen bankovní rady České národní banky a nyní hlavní ekonom ING Bank Vojtěch Benda. A dodal, že změnit to nebude snadné, mimo jiné proto, že investice do inovací jsou čím dál nákladnější.