merkelová v číně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu merkelová v číně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zatímco němečtí politici odleva doprava se o víkendu dohadovali, zda kancléř Olaf Scholz (SPD) udělal svou půldenní návštěvou v Číně ostudu, diplomatické faux pas nebo dobrý strategický krok, občané mají prozaičtější starosti. Podobně jako ti čeští se snaží připravit na tuhou zimu, která bude asi nejchladnější a nejúspornější od sjednocení Německa v roce 1990. Scholzovu snahu udržet obchod s Čínou na vysoké úrovni (200 miliard eur ročně) Němce zajímá jedině jako další díl ve skládačce ekonomické (ne)...
Jako by německému kancléři Olafu Scholzovi nestačila kontroverze kolem jeho nejasného postoje k dodávkám zbraní na Ukrajinu. V této věci se německý lídr zřejmě už rozhodl jasně ve prospěch ukrajinské obrany, a to i proto, že dohoda s Ruskem, například i v otázce domluvených dodávek plynu, je zcela nemožná. Scholz slyšel kvůli svému váhání v této věci hodně výčitek a ostrých slov. Ale jako by se poučil nechtěl, podobně ostrá slova teď slyší kvůli vstřícnému postoji k Číně.
Vyučoval Němce, jak se mají chovat ve válce na Ukrajině a jak rychle dodávat těžké zbraně na frontu, a s morální výukou nepřestává do poslední chvíle. Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk (46) se už brzy vrátí na Ukrajinu, teď se ale pustil do svého posledního mediálního boje na německé půdě, když na sociální síti Twitter veřejně odvolal své osobní pozvání na Ukrajinu pro saského premiéra Michaela Kretschmera. „Pozvání je anulováno. Jste NEŽÁDOUCÍ. Tečka.“ napsal Melnyk na adresu drážďanského ...
Turbulentní. Žádné jiné slovo nemůže lépe vystihnout náladu roku 2021. Pandemie, inflace, omezování výroby a energetická krize se staly našimi ústředními výzvami. Zažili jsme ale i mnoho radostných chvil. Připomeňte si ty nejdůležitější události roku 2021 v souhrnné galerii.
Konzervativní CDU kancléřky Angely Merkelové, strana, která v zářijových volbách utrpěla největší porážku ve své dosavadní historii, hledá cestu z krize. Tu by měl ukázat nový šéf partaje, jenž by už v prosinci měl nahradit smutnou postavu neúspěšného kandidáta na kancléře Armina Lascheta, který dal svou funkci k dispozici. Největším favoritem je Laschetův minulý soupeř, stranický veterán Friedrich Merz, který v posledních dvou dekádách prohrál hned několik soubojů o unijní lídrovství, mimo jiné před ...
Zatímco česká vláda je měsíc po volbách na papíře prakticky sestavena dokonce i co do jmen ministrů a ministryň, německý kabinet se stále ještě nerýsuje – a to volby v Německu byly o čtrnáct dní dříve než v Česku. Čím to, že česká pětikoalice dokázala tak rychle odstranit všechny spory a programové nesoulady a německá semaforová trojkoalice SPD, Zelení a FDP se ve věcech tak dlouho rýpe?
Energetická krize v Číně má dominový efekt, kvůli nedostatku elektřiny hrozí i nedostatek motorové nafty. Rafinerie se snaží předejít nouzi, země také více dieselu dováží. Evropské automobilky se zase obávají, že do několika týdnů budou muset zastavit výrobu kvůli kritickému nedostatku hořčíku. Peking se snaží rychle zvýšit produkci uhlí, aby skončily odstávky továren. Návrat do normálu ale podle některých názorů potrvá celé měsíce.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Ačkoli Angela Merkelová odchází do důchodu jako nejvýraznější politička v dějinách poválečného Německa, na toho, kdo ji nahradí v křesle spolkového kancléře, čeká spousta důležitých a velmi obtížných úkolů. „Příští německá vláda bude muset urychleně řešit především takzvané transformační agendy, jako je dekarbonizace, digitalizace a umělá inteligence, dále třeba vztahy s Ruskem a s Čínou,“ vypočítává Vladimír Handl, odborník na německou politiku z Univerzity Karlovy.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.