mesic nad morem - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu mesic nad morem, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Je ukrutná zima, hustě prší. Německý Feldheim působící spíše jako zamlžená vesnice duchů je dozajista posledním místem, kde bychom chtěli trávit páteční čas oběda. Domov asi 150 obyvatel hodinu a půl jízdy na jih od Berlína působí jako omšelé, nejnudnější místo ve vesmíru. A přece se sem jezdí nachytřit „zvědové“ z celého světa. Feldheim je totiž zcela nezávislý na dodávkách elektřiny i tepla. Energii získává pouze z obnovitelných zdrojů. Navíc vytváří tolik přebytků, že může elektřinu rozprodávat a ...
Chorvatsko dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace. Každoročně se tam vypraví statisíce Čechů, které láká nejen dobrá dostupnost – cesta z Prahy do severochorvatské Rijeky trvá něco přes osm hodin – ale také rozmanitost země. Díky množství zajímavých ostrovů a regionů si tam přijdou na své milovníci přírody, památek i moře. Od roku 2023 by měla být navíc cesta ještě jednodušší. Země je součástí Schengenského prostoru a platí v ní eura.
Zemětřesení v Turecku a Sýrii je jedno z nejtragičtějších v posledních letech. Počet mrtvých zatím přesahuje 41 tisíc a několik tisíc obětí pravděpodobně ještě přibude. Po více než týdnu hledání přeživších postupně vyhasíná naděje, že se ještě podaří najít někoho živého. Už teď se hovoří, že by to byl téměř zázrak. Svět už ale zažil ničivá a tragická zemětřesení mnohokrát. Pojďme si připomenout deset nejtragičtějších zemětřesení za posledních šedesát let podle počtů mrtvých.
Rok po začátku války na východě Evropy sledujeme, jak Berlín posílá na pomoc Kyjevu své tanky Leopard 2 a dalším zemím umožňuje jejich reexport. Kremelská propaganda pláče, že tím zbořil tabu a německé hlavně opět míří na Rusko. A k velkému průlomu skutečně došlo. Německo, které dlouho zanedbávalo svou armádu, si pod tlakem připustilo, že obrana Evropy si žádá jeho aktivitu a investice. Pacifismus zároveň opouští i Japonsko, přestože leží na druhé straně planety. Ruský vpád na Ukrajinu totiž vnutil světu ...
Česká lyžařská střediska postupně zahájila před koncem roku zimní sezonu. Na sníh bohatý prosinec ale vystřídala povánoční obleva. I přesto přes vánoční svátky až do nového roku fungovala většina středisek. Nyní ale areály bojují s nedostatkem sněhu, a některé dokonce provoz zastavují. „Všichni doufají v rychlý obrat počasí a v to, že od poloviny ledna bude již normální zima. Dohnat ztráty se však nepodaří. Určitý potenciál je v měsíci březnu. Pokud by se zopakovala výjimečně dobrá návštěvnost z loňska, ...
Česká národní banka nejspíš nebude v první polovině roku 2023 měnit úrokové sazby. Alespoň to očekávají ekonomové. Postoj členů bankovní rady však může mimo jiné změnit případný skok cen na začátku roku.
Zvyšování úrokových sazeb velkých centrálních bank, napjatý trh práce s dynamickým mzdovým vývojem a příliš expanzivní fiskální politika působí na další růst cen. „Pořád si myslím, že v tomto vysoce inflačním prostředí je povinností bojovat s vysokými inflačními očekáváními a potvrzovat naše odhodlání, že jsme připraveni přivést inflaci k cíli co nejrychleji,“ řekl viceguvernér ČNB Marek Mora v rozhovoru pro E15. Vyjádřil také k devizovým intervencím, rozpočtové politice státu, k plánům na zavádění ...
O 60 procent více klientů než v roce 2019 vycestovalo letos na zahraniční dovolenou s cestovní kanceláří Blue Style. Podle jejího provozního ředitele Ondřeje Rušikvase to dokumentuje, že Češi patří mezi nejnáruživější cestovatele.
Ukrajina se v posledních týdnech stala bojištěm, na kterém se střetává sovětská a ruská technika se západními zbraněmi. Téměř každý tak slyšel o užitečnosti protitankových střel Javelin či NLAW a protiletadlových raket Stinger. Méně se už hovoří o tom, že napadená země používá i zbraně vlastní výroby, mnohdy odvozené z původní sovětské techniky. Rozmach ukrajinské domácí produkce silně povzbudily anexe Krymu a boje v Donbasu.
Tuzemská měna svižně posiluje a vrátila se na únorové úrovně z doby před ruskou invazí na Ukrajinu. Neuběhl přitom ani měsíc, co Česká národní banka intervenovala, aby tlumila nadměrné výkyvy kurzu a oslabování koruny. V reakci na válku na Ukrajině tehdy česká měna výrazně ztrácela a euro stálo téměř 26 korun.