mezinarodní humanitarní organizace - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu mezinarodní humanitarní organizace, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Americký prezident Joe Biden je pod rostoucím tlakem, aby definitivně zrušil zbrojní kontrakty se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty (SAE). S výzvou se na něj obrátila čtyřicítka lidskoprávních a mírových organizací i jednotlivci s vazbami na levicové křídlo Demokratické strany. Obě země podle nich využívají zbraně v konfliktech v Jemenu či v Libyi, a to i na civilní cíle. Pokud je šéf Bílého domu vyslyší, mohli by američtí zbrojaři přijít o zakázky za desítky miliard dolarů.
Pokud bude chtít nastupující americký prezident Joe Biden zlepšit vztahy s Íránem, nebude to mít snadné. Administrativa Donalda Trumpa se na poslední chvíli snaží Teherán co nejvíce izolovat a omezit jeho vliv v regionu. Ministr zahraničí Mike Pompeo o víkendu oznámil, že Washington zařadí Íránem podporované jemenské Húsíe na listinu teroristických organizací. V úterý pak bez jasných důkazů uvedl, že Peršané poskytli zázemí al-Káidě.
Rok 2021 se stává rokem velkých šancí – nové vakcíny proti koronaviru by mohly zamezit dalšímu šíření pandemie a nepřímo nastartovat světovou ekonomiku. Zároveň však přinášejí hrozbu nového štěpení světa na bohatý Sever a chudý Jih. Je zjevné, že rozvojové státy budou mít k vakcínám daleko horší přístup. A rozvinuté země čelí výtkám, že odmítají jejich spravedlivou distribuci v globálním měřítku.
Letošní Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program (WFP) za své úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech. Oznámil to norský Nobelův výbor. Světový potravinový program, který je organizací OSN, uvádí, že každoročně pomáhá asi 97 milionům lidí v 88 zemích. Každý devátý člověk na světě podle WFP nemá dostatek potravin.
Extrémní chudoba ve světě je po mnoha letech nadějného vývoje opět na vzestupu. Bohaté země Severu řeší vlastní problémy způsobené pandemií koronaviru. Týdeník The Economist předpokládá, že přímou pomoc chudému Jihu omezí o třetinu. Do role lídra v boji proti chudobě se staví Čína.
Bělorusové pokračují v boji za svobodu. Přestože málokdo pochybuje o nesnesitelnosti režimu Alexandra Lukašenka, jeho případný pád nemusí vyústit v učebnicovou správu země v západním stylu. Poslední desetiletí nebylo právě reklamou na zdárnou přeměnu diktátorských režimů v demokracie. Některé státy, které autoritářské vládce odstranily či se o to aspoň pokusily, dopadly na samé dno.
Situace v Sýrii zůstává nestabilní a rozšíření koronaviru v některých oblastech by vedlo ke katastrofě. V Idlibu sice působí islamisté, ale většinu populace tvoří ženy a děti, které potřebují pomoc. Na vývoji v této oblasti z velké míry závisí bezpečnost hranic Evropské unie, domnívá se Lenka Filípková, která se tam podílí na řízení programů organizace Člověk v tísni.
Demokratickou republiku Kongo ochromily v minulých dnech násilné nepokoje – protestovali nespokojení zdravotníci, kteří už měsíce nedostávají plat, ale také další lidé. Žádají demokratické volby. Náměstek ministra zdravotnictví nyní obvinil členy tamní vlády, že si přivlastnili část financí na boj proti koronaviru.
Když 7., respektive 8. května 1945 skončila 2. světová válka v Evropě a 2. září 1945 v Tichomoří, stál svět mimo jiné před úkolem obnovit vyčerpané a militarizací deformované ekonomiky jednotlivých států. Stejně tak měl před sebou rozjezd hospodářského systému v už tehdy se postupně globalizujícím světě, a to v mírových podmínkách. Možností měli tehdy politici a jejich národohospodářští poradci několik: od využití centrálně zpracovaných ekonomických plánů až po důvěru v autorevitalizační schopnosti tržních...
Jana Hybášková vystudovala arabistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poté působila na Ministerstvu zahraničních věcí, kde vedla odbor Blízkého východu. Od roku 1997 zastupovala Českou republiku jako velvyslankyně ve Slovinsku a od roku 2002 v Kataru a Kuvajtu. V roce 2004 byla zvolena do Evropského parlamentu. Od roku 2011 působila jako velvyslankyně Evropské unie v Iráku. Na stejné pozici pokračovala od roku 2015 v Namibii. Nyní je zmocněnkyní ministra pro styky s Evropskou službou pro vnější ...