mhd praha ceny jízdenek - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu mhd praha ceny jízdenek, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Po zhruba padesáti letech vymění česká metropole informační cedule ve veřejné dopravě za nové. Vzhled orientačního značení i moderní digitální prvky vzešly z mezinárodní soutěže, jejímž vítězem se stal český tým grafického studia Side2, architektů ze studia A69 a typografů pod hlavičkou studia Superior Type. Pražané se s prvními prototypy setkají na vybraných místech v Praze už letos v létě, systém budou moci vyzkoušet a do konce roku ho okomentovat. Plošná výměna stávajících tabulí začne v roce 2023.
Cestující využívající v pražské integrované dopravě (PID) jednotlivé jízdenky, si od neděle za cestování připlatí. Jízdenka na 30 minut zdražuje z 24 na 30 korun a 90minutová z 32 na 40 korun. Zvyšuje se rovněž cena sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 korun a 90 minutové z 32 na 42 korun. Ve středních Čechách se zvýšily ceny jednorázových i předplatních jízdenek o pětinu až čtvrtinu. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné ...
Postupná liberalizace železnice mění podmínky trhu. Po českých kolejích loni jezdilo rekordní množství dopravců, přičemž ti soukromí dál posilovali své postavení na úkor Českých drah. Vyplývá to z výroční zprávy za loňský rok, kterou zveřejnila Správa železnic.
Praha, která má rozpočet jako střední ministerstvo, se letos potýká s velkými výpadky příjmů. A to nejen kvůli koronavirové pandemii, ale i kvůli snížení daně z příjmu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce situaci řešit zejména úsporami, investice omezovat nechce. „Musíme teď zainvestovat do zelené obnovy a pak se nám to vrátí,“ říká o velkých projektech, které jeho koalice započala a které by chtěl dotáhnout.
V pražské integrované dopravě (PID) zdraží od 1. srpna jízdenka na 30 minut z 24 na 30 korun a 90minutová z 32 na 40 korun. Zdraží rovněž sms jízdenky, a to o v případě 30minutové z 24 na 31 korun a 90 minutové z 32 na 42 korun. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 korun. Ceny měsíčních a ročních kuponů zůstanou zachovány. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
Výrazně omezit autobusové a vlakové spoje, nebo zdražit jízdné. Před toto dilema postavily ekonomické dopady pandemie politickou reprezentaci Středočeského kraje i Prahy. Zastupitelé největšího kraje v Česku na konci března rozhodli zvýšit ceny tarifu Pražské integrované dopravy platného ve Středočeském kraji, a to v průměru o čtvrtinu. Bez souhlasu rady hlavního města však nelze tento tarif, jenž je provázaný ve městě i v kraji a který tvoří většinu příjmů, změnit. Rada by měla hlasovat a vynést ...
Zdražit, nebo nezdražit veřejnou dopravu v hlavním městě? Ekonomické důvody hovoří pro první možnost, ty politické z pochopitelných důvodů pro tu druhou. A stejně tak asi není překvapivé, že první variantu podporuje vedení pražského dopravního podniku (DPP).
Generální ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Petr Witowski navrhuje i s ohledem na dopady pandemie zdražení jízdného v pražské hromadné dopravě. „Když se podívám do evropských měst, podíl nákladů uhrazených příjmy z jízdného je daleko vyšší. I v Plzni, Ostravě nebo v Brně je „legitka“ daleko dražší než v Praze,” říká v rozhovoru pro deník E15 Witowski. Naopak nevidí prostor pro výraznější zvyšování mezd zaměstnanců. Dokonce hovoří o možném propouštění.
Klub Prahy Sobě a náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) budou v koalici prosazovat, aby se roční kupon na MHD od začátku příštího roku zdražil o korunu denně, tedy o 365 korun. Návrh představil šéf klubu Jan Čižinský na svém twitteru. Podobné zdražení by se mělo opakovat i v dalších letech. Kromě toho chce klub také zdražit jednorázové jízdné, upravit systém slev a zvýšit cenu parkovacích karet. Koaliční Piráti uvedli, že odmítají "drastické zdražení ročního kuponu".
Čistší ovzduší, méně aut v ulicích a plynulejší doprava. Především kvůli tomu zavádí některá města po celém světě nulové jízdné ve veřejné dopravě. Příkladem může být hlavní město Estonska, kde ji obyvatelé Tallinu využívají zcela zdarma již od roku 2013. Letos se dokonce jako první stát na světě k této politice připojilo Lucembursko, mezi české zástupce patří Frýdek-Místek.