michael romancov - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu michael romancov, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ruská agrese na Ukrajině trvá přesně rok a odborníci nevidí šanci na brzký konec. V nejbližších týdnech se podle nich dá očekávat pokračování zvýšeného ruského tlaku ve snaze získat větší kontrolu nad Donbasem. Postupně by ale mohli iniciativu převzít Ukrajinci. Jejich úspěch přitom bude záviset na pokračování západní pomoci, a to nejen vojenské. Válka může podle oslovených trvat ještě dlouho a únava spojenců by se mohla stát hlavní zbraní Kremlu.
Válka na Ukrajině vyvolala u mnohých lidí na Západě touhu po změně ruského politického vedení. Od té se odvíjejí nekonečné spekulace o zdravotním stavu prezidenta Vladimira Putina i o tom, kdo by ho mohl po případném pádu či úmrtí nahradit. Přestože se přetřásají různá jména, ve skutečnosti selhání při přípravě vojenské operace otázku Putinova nástupnictví spíše zamlžilo a některé favority oslabilo. Týká se to zejména ministra obrany Sergeje Šojgua. Naopak zřejmě posílil ministr zahraničí Sergej Lavrov a ...
Během covidového roku jsme zažili bezpočet tiskových konferencí za účasti premiéra a vicepremiéra. Často byly pozdě v noci a většinou byly zmatečné. Sobotní mimořádná tisková konference se zdála být jen dalším nudným pokračováním. A místo toho jsme byli svědky senzace.
Diplomatický spor Česka s Ruskem může negativně ovlivnit podniky obchodující na ruském trhu. Zatímco firmy, které v Rusku nejen prodávají, ale i vyrábějí, mohou čekat jen mírné dopady diplomatické roztržky, ryzí exportéry by mohla eskalace česko-ruských vztahů poškodit mnohem citelněji.
Gravitace. Všudypřítomná přitažlivá síla mezi tělesy, která, úměrně jejich vzdálenosti a hmotnosti, ovlivňuje pohyby hmoty ve vesmíru. Jejímu působení nic neunikne. Proč začít text o současném dění v Rusku zmínkou o gravitaci? Protože se znamenitě hodí i jako metafora sloužící k pochopení fungování veřejného a politického prostoru.
Nedělní návrat a zatčení opozičníka Alexeje Navalného na moskevském letišti Šeremeťjevo se po útoku na Kapitol nejspíš staly druhou největší mediální senzací začínajícího roku.
Uplynulý víkend 11. až 13. září se v 83 regionech Ruské federace uskutečnil takzvaný jediný den hlasování. Evidentně to tedy jediný den nebyl a právě tak to nebyly volby, i když se o tom, co ruský režim uspořádal, jako o volbách psalo. Důvod je prostý. Pokud pod termínem volby chápeme svobodnou a spravedlivou soutěž politických stran či kandidátů, kteří se ucházejí o hlasy a volené pozice, tak to je přesně to, co se v Putinově Rusku nesmí.
Bělorusko zřejmě půjde venezuelskou cestou a prezident Lukašenko to aspoň prozatím ustojí, myslí si politický geograf Michael Romancov. Protivládní protesty pokračují, ale možná už nemají dostatečnou dynamiku. Překvapuje ho hlavně přístup Ruska, od kterého čekal, že se bude od začátku vyjadřovat daleko ostřeji a možná zasáhne i silou.
Ve svého času zcela strnulém Bělorusku se věci daly do pohybu. K čemu země směřuje? Situace je nejasná, protože není zřejmé, co sami Bělorusové chtějí. Zdá se být nepochybné, že nechtějí pokračování 26 let trvající vlády Alexandra Lukašenka. Ale co dál?
Epidemie koronaviru postihuje nejen desítky tisíc nakažených, ale také dodavatelské řetězce. Pociťují to také tuzemské obchody. Část z nich kvůli obavám z následků koronaviru počítá se zpožděním dodávek a snaží se předzásobit.