mimozemská sonda - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu mimozemská sonda, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Začátek týdne přinesl mimořádnou příležitost bouchnout nějaké to šampaňské a trochu si zajuchat. Minimálně tak učinili astronomové v NASA, kteří spravují světový archiv exoplanet. Necelé tři dekády od odhalení zcela první planety existující mimo sluneční soustavu totiž do svých tabulek oficiálně zapsali planetu s pořadovým číslem pět tisíc. A na oslavu uspořádali také zvláštní koncert!
V posledních dnech musel zpozornět i ten, koho výpravy do vesmíru příliš neoslovují. K sousední planetě během několika dnů dorazily hned tři sondy. Americká Perseverance v rámci programu Mars 2020 na „rudé planetě“ dokonce přistála a začne hledat známky mimozemského života, který tam v minulosti mohl být. Sekundovat americkému stroji budou sondy Amal Spojených arabských emirátů a čínská Tchien-wen.
Vysychající řeky, vyprahlá pole, prázdné studny. Klimatická změna se začíná dotýkat i našeho okolí. Projevy environmentální krize v kontextu místní krajiny a role člověka v ní bude řešit i letošní 22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ten začíná dnes večer v Praze.
Vozítko Curiosity se po šesti a půl roku pobytu na Marsu dočkalo premiéry – dodalo vědecká data, k jejichž získání původně ani nebylo vybaveno. Inženýři na Zemi totiž přišli na způsob, jak využít jeho akcelerometry a získat tak informace o povrchové gravitaci Marsu.
Ke konci životnosti se nezadržitelně blíží jeden z nejvýznamnějších nástrojů při pátrání po exoplanetách, tedy planetách mimo sluneční soustavu. Řeč je o Keplerově teleskopu.
Saturnův ledový měsíc Enceladus s podpovrchovým oceánem jedním z nadějných míst, kde by mohl být objeven mimozemský život. Mikrobiologové teď na Zemi našli organismus, který by mohl žít i v náročných podmínkách na Enceladu. Jde o mikroba z mořských hlubin poblíž Japonska, který se jmenuje Methanothermococcus okinawensis.
Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, zemřel ve věku 76 let. Oznámila to Hawkingova rodina. Hawking, který byl považován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina, svými poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách výrazně přispěl k rozvoji lidského poznání. Své znalosti předával i široké veřejnosti, vysoce ceněná je především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času.
Sonda Juno 16. prosince úspěšně dokončila v pořadí již desátý „výlet“ kolem Jupitera. Její nástroj JunoCam během něj samozřejmě nezahálel a pořídil další zajímavé snímky. Ty následně ještě vylepšili různí nadšenci, díky čemuž vznikly úžasné barevné obrázky.
V souvislosti s možnou existencí mimozemského života se v poslední době hovoří především o Saturnově měsíci Enceladusu. NASA již oznámila, že na něj hodlá vyslat robota – ale je dost možné, že ji předstihne ruský miliardář Yuri Milner.
NASA zveřejnila zajímavý článek o filmech, televizních pořadech, seriálech atd., které mají nějakou souvislost se sondami Voyager. Ty oslavily již 40. výročí svého vypuštění.