mini větrná elektrárna - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu mini větrná elektrárna, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
S globálním přechodem na obnovitelné zdroje energie je stále naléhavější otázkou, kam s vyřazenými technologiemi. První generaci fotovoltaických elektráren pomalu končí životnost a recyklace těchto zařízení zatím není spolehlivě vyřešena. Počet vyřazených solárních panelů přitom může postupně jít až do miliard. Česko má však v tomto směru časovou výhodu, zatěžkávací zkouška ho čeká až kolem roku 2035. Celosvětovým problémem je i likvidace listů větrných turbín, jejichž velikost navíc roste.
Poslední roky ukázaly, jak křehké dokážou být dodavatelské řetězce a jak závislý je český průmysl na dodávkách dílů z různých koutů světa. Pandemické období bylo v tomto ohledu pro firmy velkou školou, což dokazuje i vývoj poptávky po průmyslových halách. Zatímco v období pandemie ji táhla e-commerce, nyní začíná převažovat zájem ze strany výrobních firem. Podle analýzy poradenské firmy Savills si v prvním čtvrtletí letošního roku pronajaly výrobní firmy 57 procent nových ploch.
Bulharské telekomunikační společnosti Yettel a Cetin ze stáje české skupiny PPF si zajistily obří kontrakt na odběr elektřiny. V rámci takzvané PPA smlouvy, ve které se odběratel s výrobcem elektřiny předem dohodnou na cenových podmínkách, bude deset let využívat elektřinu z největší bulharské solární elektrárny Verila, kterou vlastní energetická společnost Eurohold. Je to první veřejně známý PPA kontrakt skupiny PPF a zároveň zdaleka největší kontrakt tohoto typu s českou stopou. Elektrárna se podle ...
Evropská komise tento týden představí veřejnosti dva důležité návrhy – zákon o kritických surovinách (Critical Raw Materials Act) a zákon o klimaticky neutrálním průmyslu (Net-Zero Industry Act). Obě nařízení jsou odpovědí na americký zákon o snížení inflace (Inflation Reduction Act) z roku 2022 a jejich cílem je zvýšit konkurenceschopnost evropské ekonomiky a zabránit masovému exodu firem a technologických inovací do Spojených států. „K jejich zveřejnění mělo původně dojít už dnes, kvůli změnám na ...
Byznysmen Pavel Tykač se kromě čím dál ambicióznějších výpadů za hranice investičně rozpíná i oborově. Chystá se posilovat svůj vliv v tuzemské bance Moneta a vyjednává také o koupi mediálního domu Mafra. Akcionářsky aktivní je také v polostátní společnosti ČEZ, v níž drží podíl mezi jedním a třemi procenty. Nevěří ale, že nakonec bude zestátněna. „Nepředpokládám, že je někdo z vlády připravený zaplatit sumu, která ze znaleckého posudku vyjde,“ říká majitel druhého největšího výrobce elektřiny v Česku, ...
Obnovitelné zdroje se v členských zemích Evropské unie uplatňují stále více. Solární a větrné elektrárny podle studie think-tanku Ember poprvé vyrobily více energie, než pocházelo z plynu. Výrobu z něj přitom příliš neovlivnily snahy sedmadvacítky vymanit se ze závislosti na fosilních palivech z Ruska. V důsledku sucha však loni významně klesla produkce elektřiny z vody a odstavené francouzské reaktory způsobily pokles celkové unijní výroby z jádra.
... loni, kdy produkce větrných elektráren nesplnila očekávání. Jako... být daleko hůř, míní odborník na energetiku...
Kombinace jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů (OZE) je pro Česko jediným skutečně bezpečným scénářem. Na zahájení Evropského jaderného fóra v budově České národní banky to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Odolný energetický systém se ve středoevropských podmínkách nemůže obejít bez stabilního nízkoemisního zdroje, a tím je jádro, míní.
Zda Česko získá historicky nejvyšší investici zahraničního subjektu v objemu až 122 miliard korun, má být jasné do konce roku. Do té doby německý koncern Volkswagen s největší pravděpodobností rozhodne, kde vybuduje jednu ze šesti avizovaných továren na bateriové články, klíčovou součást bateriových systémů pohánějících elektromobily. Česká republika patří mezi finalisty, země, které mají velkou šanci továrnu získat. Soupeří ale s více konkurenty, a to i s uchazeči mimo Evropskou unii. Deníku E15 to řekl ...
Chybějící shoda na celoevropském řešení vysokých cen plynu a elektřiny udržuje nervozitu na energetických burzách. Verbální intervence evropských politiků pomohly krotit cenovou smršť jen krátkodobě a legislativní řešení, které by výrazněji snížilo ceny energií, se rodí jen pomalu. Tuzemským průmyslníkům proto dochází trpělivost a v otevřeném dopisu žádají o pomoc premiéra Petra Fialu (ODS).