minimální částka sociálního pojištění - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu minimální částka sociálního pojištění, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? Co dělat v případě výpovědi? Jaká bude výše dávky v karanténě?
Nařízená karanténa a izolace kvůli rizikovému kontaktu s covid pozitivní osobou přidělává finanční starosti hlavně živnostníkům. Někteří z nich v ní strávili i několik týdnů. Trn z paty jim nevytrhne ani plánovaná kompenzace, pro jejíž čerpání musí být nemocensky pojištěni.
Každým rokem dochází nejen k valorizaci důchodů, ale mnohdy také k úpravě, která je důsledkem politického rozhodnutí. Zjistit výši svého důchodu proto není úplně jednoduché, naše kalkulačka vám s výpočtem ale pomůže.
Dobrovolné penzijní připojištění (PP), od roku 2013 nahrazené doplňkovým penzijním spořením (DPS), má podle odborníků nejednu výhodu. Je to podpora státu ve výši až 230 korun měsíčně v závislosti na výši úložky a dále možnost odečíst si vklady přesahující dvanáct tisíc od základu daně v ročním zúčtování daní či daňovém přiznání u OSVČ.
Daňové přiznání v praxi nepodávají pouze OSVČ, ale mnohdy i zaměstnanci, studenti nebo penzisté. Termín pro odevzdání daňového přiznaní v roce 2021 ve standardní lhůtě je 1. dubna.
V roce 2021 zaplatí na sociálním pojištění více osoby samostatně výdělečně činné platící minimální sociální pojištění i OSVČ s nadstandardními zisky.
Snad nejdůležitějším mzdovým údajem pro zaměstnance je čistá mzda, kterou pravidelně dostávají na svůj bankovní účet. Jak na výpočet čisté mzdy v roce 2021? Se začátkem roku 2021 se zároveň ruší superhrubá mzda a dochází ke zvýšení slevy na poplatníka. O kolik si díky tomu zaměstnanci polepší? Pomůže vám naše mzdová kalkulačka.
Rok 2021 bude pro Česko rokem změn, sčítání dopadů pandemie i voleb do Poslanecké sněmovny. Kampaň ovlivní i postoje jednotlivých stran k daňovému balíčku, který prosadilo vládní ANO s opoziční ODS. „Už nyní je součástí předvolební politické manipulace. Vláda úplně změnila pohled na veřejné finance a tváří se, že je vlastně ani nebude potřebovat. Jsem ale zvědav, odkud chce peníze brát,“ říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Jelikož se od 1. ledna 2021 navýšila minimální mzda ze 14 600 korun v roce 2020 nově na 15 200 korun pro rok 2021, zvyšuje se i pojistné u osob bez zdanitelných příjmů (OBZP), a to na 2052 korun za měsíc. Na stejnou částku vzrostlo i minimální pojistné u zaměstnanců. V roce 2020 činilo u obou skupin pojištěnců 1971 korun.
OSVČ s ročním příjmem do milionu korun se mohou přihlásit k platbě tzv. paušální daně, a tím si výrazně snížit daňovou administrativu, respektive daňově ušetřit. K případné účasti na paušální dani je potřeba se přihlásit do 11. ledna 2021.