minimální odvod na sociální pojištění - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu minimální odvod na sociální pojištění, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Je to jedna z vládních priorit, jejíž návrh měl být hotov do konce minulého roku. To se ovšem nestalo, změna zákona, která by usnadnila rozdělování zaměstnaneckých akcií například v českých startupech, je v nedohlednu. Důvodem je fakt, že napnutý státní rozpočet už by nezvládl žádnou další daňovou výjimku, strany vládní koalice tak k této změně zatím nepřistoupí.
V řádu týdnů bychom se měli dočkat představení uceleného návrhu důchodové reformy ze strany ministerstva práce a sociálních věcí.
Byl to jeden z mála opravdu splněných slibů současné vlády, když se limit pro uplatnění paušální daně a registraci k DPH pro živnostníky začátkem roku zvedl z jednoho milionu na dva. Realita ovšem ukázala, že lépe vydělávající živnostníky změna nenalákala a jen zlomek z nich se rozhodl k paušální dani přihlásit. Ne každému totiž přináší výraznější úsporu na odvodech státu.
I OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost odevzdávají za rok 2022 daňové přiznání a přehledy. Rozdíl ve zdanění však může být desítky procent, záleží na okolnostech, jak si ukážeme na praktických příkladech.
Načasovat správný odchod do důchodu je důležité, protože můžete získat nebo ztratit celkem dost korun. Co když chcete odejít do důchodu v letošním roce? Kolik budete měsíčně dostávat? Vyplatí se předčasný důchod? A co OSVČ?
Na dani z příjmu zaplatí za rok 2022 OSVČ méně než za rok 2021, neboť se zvýšila sleva na poplatníka. Polepší si i OSVČ s vysokými zisky, neboť se zvýšila hranice zdanitelného příjmu podléhajícího základní patnáctiprocentní sazbě daně z příjmu. Kolik zaplatí OSVČ na dani z příjmu? Jak se liší výpočet daně při hlavní a vedlejší činnosti?
Daňové přiznání za rok 2022 nemusí podávat všichni, v praxi tak mají někteří občané nadprůměrné příjmy a daňové přiznání nepodávají, jak si ukážeme v praktických příkladech.
Vláda definitivně odpíská nejzásadnější vstřícné opatření vůči firmám, k němuž se zavázala ve svém programovém prohlášení. Snížení odvodů za zaměstnance alespoň o dva procentní body ze současných 24,8 procenta si stát z důvodu stamiliardových schodků státního rozpočtu, na nichž se podílí i rostoucí deficit důchodového systému, nemůže dovolit. Navíc vládní strany debatují o zvýšení odvodů pro živnostníky. Případný ústupek velkým zaměstnavatelům by vyvolal kritiku.
Živnostníci si možná výrazně připlatí na sociálním pojištění. Jejich odvody by se v průběhu tří let mohly zvednout až o šedesát procent. Hlavní argument ministerstva práce je zajištění důstojného důchodu. Ičaři totiž odvádějí minimální sociální pojištění a v důchodu by se tak „mohli nepříjemně divit“, až obdrží velmi nízký státní důchod. Ačkoliv experti připouštějí, že změna je nutná, chybu vidí v celkově špatně nastaveném systému. Třeba ekonom Metropolitní univerzity Praha a člen Národní ekonomické rady ...
Mezi opatřeními na snížení vysokých rozpočtových schodků vláda zvažuje zvýšení odvodů ze zdravotního a sociálního pojištění živnostníků blíž k úrovni odvodů placených zaměstnanci. Je ale žádoucí tyto oba druhy odvodů rozlišovat, protože u každého je situace trochu jiná.