minimální odvod na sociální pojištění - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu minimální odvod na sociální pojištění, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropská komise tento týden zahájila rozhovory o tom, zda by takzvaným gig pracovníkům v Evropské unii měla být přiznána stejná práva jako běžným zaměstnancům. Získali by tak nárok například na minimální mzdu či placenou dovolenou, uvádí deník Financial Times.
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Co nemocenská v případě karantény? Lidé budou dostávat příspěvek až 370 korun. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? A co dělat v případě výpovědi?
V dalším díle našeho seriálu o budování start-upu se podíváme na právní aspekty podnikání. Jak firmu snadno založit? Na jaké smlouvy si dát pozor? A kolik procent přiznat investorovi?
Naprostá většina zaměstnanců nemá s placením zdravotního pojištění žádné starosti, přesto však i zaměstnanci mohou být v exekuci kvůli zdravotnímu pojištění. Kdy se to může stát?
Jelikož se od 1. ledna 2021 navýšila minimální mzda ze 14 600 korun v roce 2020 nově na 15 200 korun pro rok 2021, zvyšuje se i pojistné u osob bez zdanitelných příjmů (OBZP), a to na 2052 korun za měsíc. Na stejnou částku vzrostlo i minimální pojistné u zaměstnanců. V roce 2020 činilo u obou skupin pojištěnců 1971 korun.
Plátce daně musí daňové přiznání odevzdat finančnímu úřadu nejpozději do 1. dubna 2021. Termín je stanoven zákonem a může se změnit. Jaké jsou další termíny pro odevzdání daní?
Daňový balíček vzbuzuje kontroverze. Ve všech svých důsledcích nejen prodraží život Čechům, ale také promění pozici země na finanční mapě světa, varuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Pro zahraniční investory se podle ní může stát Česko zemí, kde tempo růstu dluhů začne páchnout banánovou republikou, a za půjčku Česku si tak kapitál nechá patřičně zaplatit. „Byla pohřbena rozpočtově odpovědná země a zrodila se nová, v mnoha ohledech nezodpovědná,“ říká Horská.
Senát chce se zavedením paušální daně pro živnostníky zvýšit daňové příjmy krajů a obcí. Měly by získat víc ze záloh na daň z příjmů fyzických osob. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes změnu podpořila a slíbila její přijetí doporučit také Sněmovně, která by tak měla senátní verzi stvrdit.
Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné by mohli od příštího roku platit takzvanou paušální daň. Bude dobrovolná. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Vláda původně navrhovala limit 800 000 korun, Sněmovna ale dnes při závěrečném schvalování návrhu limit zvýšila.
Až osmdesát procent mzdy pro lidi, kteří částečně nepracují, automatický start vyplácení podpory bez rozhodnutí vlády nebo povinná rekvalifikace. To jsou některé z třecích ploch kurzarbeitu, který navrhuje šéfka rezortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Vznášejí je členové vlády za hnutí ANO, zástupci firem nebo odbory. Máláčová tvrdí, že kabinet se na podobě opatření pro udržení zaměstnanosti v dobách krize dnes dohodne.