minimální odvody 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu minimální odvody 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ministr financí Zbyněk Stanjura připouští, že konsolidační balíček ještě může doznat některých změn po jednání se zaměstnavateli a podnikateli. „Možná jsme něco úplně nedomysleli, takže nějaký detail budeme ještě projednávat, budeme to řešit v příštích týdnech,“ uvedl šéf státní kasy.
Na penze nejsou peníze a v dohledné době to bude jenom horší. Představa, že si důchody lze vyvzdorovat a vydemonstrovat či že je nějaká jiná, lepší vláda umí zařídit, je opravdu hloupá.
Začátek každého roku přináší řadu změn. Z hlediska daňových povinností tomu není jinak. Daňové novinky platné se začátkem roku se týkají kupříkladu paušální daně a limitů DPH. Od začátku roku 2023 se tak změnil limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty. Limit se výšil z jednoho milionu na dva. Stejně tak platí nová hranice pro přihlášení k paušální dani, ta se nyní dělí na tři příjmová pásma.
OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí vždy platit měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Pro příští rok se minimální měsíční záloha dle návrhu MPSV zvyšuje o 95 korun. Podívejme se v praktických příkladech, jaké budou OSVČ platit zálohy na zdravotním pojištění.
Osoby samostatně výdělečně činné mnohdy platí nejvíce z přímých daní na sociálním pojištění, které při výkonu hlavní činnosti nemůže být, na rozdíl od daně z příjmu, nulové. Jak vysoké budou platit OSVČ zálohy v příštím roce? Které OSVČ si sáhnou hlouběji do kapsy?
Rozdíl mezi čistou a hrubou mzdou je evidentní. Sjednaná hrubá mzda se zaměstnavatelem a čistá mzda obdržená na účet se liší z důvodu povinných srážek - zaměstnanci je sražena daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění.
Poskytnuté finanční dary snižují při splnění zákonných podmínek daňovou povinnost. Kdy sníží dary daň z příjmu za rok 2021 a v jakém rozsahu?
V Česku od ledna opět vzrostla minimální mzda, tedy nejnižší legální odměna za práci. Po nárůstu o tisíc korun nově dosahuje 16 200 korun při práci na plný úvazek. Oproti roku 2021 to představuje sedmiprocentní nárůst, což je sice výraznější vzestup než loni, ale zaostává za poměrně silným růstem v letech 2015 až 2020.
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí OSVČ platit vždy měsíční zálohy. Minimální měsíční záloha se pro příští rok zvyšuje o 253 korun. Více zaplatí na sociálním pojištění i OSVČ s nadstandardními zisky.
Začátek každého roku přináší řadu změn. Z hlediska daňových povinností tomu není jinak. S vyššími odvody musejí počítat živnostníci – zvyšuje se paušální daň či minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Na druhou stranu bude pro rok 2022 vyšší sleva na poplatníka.