ministr bez portfeje - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ministr bez portfeje, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
České prezidentské volby 2023 pokračují. Kdo kandiduje na post prezidenta České republiky? Kandidátů pro první kolo prezidentských voleb bylo ve výsledku osm, zbývají dva. Výsledky druhého kola voleb budou známy v sobotu 28. ledna. Do druhého kola postoupil Petr Pavel a Andrej Babiš. Podívejte se na přehledný seznam všech uchazečů o místo hlavy státu. Kdo jsou letošní prezidentští kandidáti? Co o nich prozradily televizní debaty? Jaké mají volební programy a názory? Koho volit?
Prezidentským kandidátem hnutí SPD je Jaroslav Bašta. Bývalý disident, ministr ve vládě Miloše Zemana a později diplomat patří k hlasitým kritikům současného kabinetu a Evropské unie. Do boje o Hrad vstupuje s podporou poslanců. Jaké názory Bašta zastává?
Kandidátem hnutí SPD na prezidenta bude bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině a nynější poslanec Jaroslav Bašta. Podpořilo ho 20 poslanců SPD, oznámil to předseda hnutí Tomio Okamura. Volby se budou konat v lednu, přihlášku k nim musí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu.
Vládní koalice Spolu s Piráty a STAN odloží další slibované zeštíhlení úřadů minimálně o několik měsíců. Od července naopak posiluje některá ministerstva. Počítá s tím takzvaná systemizace služebních míst platná právě od začátku měsíce. Podobné změny vláda schvaluje zpravidla koncem roku, nyní jsou mimořádné.
Po jmenování nové vlády začaly rošády na postech nejbližších spolupracovníků šéfů rezortů. Mění se především političtí náměstci, ředitelé kabinetů ministrů a tiskových odborů a také mluvčí nebo vedení některých státních podniků.
Prezident Miloš Zeman netradičně na zámku v Lánech jmenoval členy nové vlády Petra Fialy (ODS). Tvoří ji ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a Starostové a nezávislí (STAN). Hlava státu nakonec jmenovala kabinet v podobě, v jaké mu ho Fiala navrhl před měsícem.
Složení budoucí vlády tvoří pět politických stran a hnutí. Konkrétně jsou to ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Česká pirátská strana. Vláda obsadí osmnáct křesel, tedy o tři více než současná vláda ANO a ČSSD.
Trojice ministrů bez portfeje a také šéf rezortu kultury. K těmto křeslům vznikající vlády Spolu s Piráty a STAN stále není možné přiřadit jedno téměř jisté jméno. Podle informací serveru E15.cz by post ministra pro evropské záležitosti mohli získat Starostové a nezávislí pro Radima Sršně, který je oficiálním kandidátem hnutí. Jako o možném adeptovi na ministra pro legislativu se hovoří o bývalém předsedovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubu Michálkovi.
Snaha České pirátské strany soustředit digitální agendu všech centrálních úřadů pod jeden rezort naráží na trojkoalici Spolu. Uskupení není nakloněno tomu, aby se ministerstvo pro místní rozvoj přeměnilo na ministerstvo veřejné správy a digitalizace. Shoda je pouze na tom, že šéf Pirátů Ivan Bartoš bude vicepremiérem pro tuto oblast.
Možné uspořádání příští vlády, která by podle průzkumů mohla vzejít z podzimních sněmovních voleb, začíná dostávat konkrétní obrysy. Nejsilněji vychází z většiny dosavadních šetření dvojblok Pirátské strany se Starosty a nezávislými, který by si chtěl rozdělit devět až deset z patnácti vládních křesel včetně postu premiéra pro šéfa Pirátů Ivana Bartoše. Trojkoalice Spolu by obsadila pět až šest ministerstev.