modernizační fond fotovoltaika - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu modernizační fond fotovoltaika, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Netrpělivě očekávaný dotační program na zateplení rodinných a rekreačních domů nezačne hned začátkem září, tedy v pátek, ale až v průběhu měsíce. Konkrétní termín chce ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) oznámit příští týden.
Soukromý sektor je v pořízení vlastní fotovoltaiky dlouhodobě podporován dotačními tituly, zejména programem Nová zelená úsporám. Získání podpory ale není odepřeno ani firmám, které tak mohou významně snížit svou energetickou závislost a současně s tím přispět ke společné cestě za čistším ovzduším.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje novou výzvu k pořízení bezemisních vozidel a neveřejných dobíjecích stanic určenou podnikatelům. Celkem rozdá 1,7 miliardy korun na podporu nákupu 4555 bezemisních vozidel včetně pěti set nákladních elektrických kol a dalších tři sta milionů na pořízení 1500 dobíjecích stanic. Podporu financuje z Národního plánu obnovy, tedy z evropských peněz.
Česku podle nové studie poradenské společnosti Deloitte dochází čas, kdy může výhodně využít evropské peníze k ozelenění tuzemské energetiky. Do roku 2030 lze podle ní v tuzemsku postavit stovky obnovitelných zdrojů o výkonu přes 17 gigawattů výkonu, alespoň v případě, že začne urychleně odbourávat administrativní překážky. Studii společnost Deloitte zpracovala pro Svaz moderní energetiky.
V Česku podle nového ministra životního prostředí Petra Hladíka probíhá renesance fotovoltaiky. Nově by chtěl umožnit zemědělcům, aby mohli solární panely umisťovat i na vinice nebo chmelnice. „Nejde jenom o fotovoltaiku, máme velký potenciál třeba v bioplynu, skladování energie, přečerpávacích elektrárnách na vodních nádržích i ve větrné energetice,“ domnívá se ministr.
Pořídit si tepelné čerpadlo nebo fotovoltaickou elektrárnu může být do budoucna snazší. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) vyjednává s Evropskou komisí o možnosti poskytovat půjčky nebo zálohy v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. V současnosti mohou lidé získat dotaci na energetické renovace jen zpětně, takže musejí do koupě čerpadla nebo solárních panelů vložit nemalé vlastní peníze.
Střechy úřadů, divadel, domovů pro seniory nebo i budovy v botanické zahradě se Praha chystá pokrýt fotovoltaickými panely. Ke stejnému kroku chce motivovat radnice městských částí a v neposlední řadě i majitele rodinných a bytových domů.
Skupina ČEZ chce do roku 2030 vybudovat nové obnovitelné zdroje s výkonem až šest gigawatů. To je pro představu přibližně trojnásobek výkonu jaderných elektráren Temelín nebo Dukovany. "Detailně jsme prověřili 88 tisíc hektarů půdy a vybrali jsme takové lokality, které mají potenciál v budoucnu umožnit výstavbu projektů zelených elektráren o výkonu 7 až 8 gigawattů," říká Kateřina Skalická, generální ředitelka společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.
Až letošní krize donutila řadu Čechů, aby přemýšleli nad energetickou úsporností svých domů. Profukující okna, špatně utěsněné dveře a zima od střechy už mohou mít neblahý vliv nejen na zdraví, ale i na peněženku. Státní fond životního prostředí rozdává dotace na tepelná čerpadla a fotovoltaiku jako na běžícím páse, pro chudší domácnosti chystá další speciální program. „Cílíme na domácnosti s nižšími příjmy, které si nemohou dovolit vysokou vstupní investici,“ říká ředitel fondu Petr Valdman.
Společnost Photon Energy vyhlíží novou éru exponenciálního růstu, a to nejen v oblasti výroby elektřiny, ale především svého zisku. V posledním roce jí v tomto cíli významně napomohly rekordní ceny elektřiny, část tržeb jí však stát v nadcházejících měsících vezme v rámci zastropování cen elektřiny. I přesto skupina ze svých finančních cílů nepolevuje. „Od roku 2020 do roku 2024 zvýšíme zisk na pětinásobek,“ věří spoluzakladatel a šéf Photon Energy Georg Hotar.