moskevská vojenská přehlídka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu moskevská vojenská přehlídka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Válka na Ukrajině oživila zájem o armádní techniku, ať už je řeč o skutečné poptávce, nebo jde o snahu dozvědět se více o zbraních, které se objevují v bojích na východě Evropy. Jakými zbraněmi disponují Ukrajina a Rusko? Proč ruské tanky selhávají? A jak je na případný konflikt vyzbrojená česká armáda? Podívejte se na přehled článků redaktora deníku E15 Pavla Otta.
Vojenským přehlídkám na moskevském Rudém náměstí tradičně dominovaly tanky. V posledních letech to bývaly obrněnce poslední generace T-80 a T-90. V roce 2015 Rusko s velkou pompou představilo zcela nový model T-14 Armata. Překvapuje přitom skutečnost, že ruská armáda podle aktuálních údajů NATO přišla za čtyři týdny války na Ukrajině o více než pět set tanků.
S odkladem vynuceným pandemií koronaviru se uskutečnila tradiční vojenská přehlídka na moskevském Rudém náměstí na počest vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin vybral nový termín s ohledem na historii: před 75 lety se totiž na Rudém náměstí konala přehlídka vítězných sovětských vojsk.
Americký prezident Donald Trump zvažuje, že se příští rok v květnu v Moskvě zúčastní oslav 75. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem.
Ruská armáda nemá v úmyslu nakupovat velké množství nových ruských tanků Armata nebo transportérů ruské výroby Bumerang, protože jsou příliš drahé. Podle dnešní zprávy listu Kommersant to prohlásil místopředseda ruské vlády Jurij Borisov, který má v kabinetu premiéra Dmitrije Medveděva na starosti armádní výzbroj. Ruské ozbrojené síly musejí podle Borisova při modernizaci postupovat úsporně.
Prezident Miloš Zeman nezklamal. I letos rozhádal kdekoho a zemi podle kritiků kormidloval k Východu. Sobotkův kabinet nepříliš úspěšně prosazoval své vize. Babiš neodvrátil podezření od permanentního střetu zájmů a jeho nesvorné ANO tápalo v politice. Dění v české energetice výrazně poznamenal vyhrocený spor šéfky ERÚ Vitáskové s vládou. Česko, rok 2015.
Letošní ruský aerosalon MAKS měl demonstrovat úspěšnost Moskvy při hledání trhů na východě. Navzdory velkým očekáváním analytiků a přítomnosti významných zahraničních delegací ale k podpisu žádného významného kontraktu nedošlo. Právě na vojenskou techniku přitom letošní ročník ve stínu aktuálních událostí kladl důraz.
Česká republika kvůli prezidentu Miloši Zemanovi jako jediná unijní země vetovala návrh, aby se evropské politické špičky vyhnuly čínské oslavě výročí konce 2. světové války.
Účastí premiéra Roberta Fica na sobotních oslavách konce druhé světové války v Moskvě nedalo Slovensko Rusku žádné požehnání k anexi Krymu. Myslí si to slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Opoziční předseda parlamentního zahraničního výboru František Šebej ale Ficovu účast na oslavách zpochybnil. Fico a český prezident Miloš Zeman patřili k několika málo politikům ze zemí Evropské unie, kteří se moskevských oslav účastnili.
Český prezident Miloš Zeman se v Moskvě setkal se slovenským premiérem Robertem Ficem k jednání o hospodářské spolupráci obou zemí. Zeman se slovenským partnerem diskutoval mimo jiné o rozvoji dopravní infrastruktury a propojení českých a slovenských řek. Na moskevské schůzce se podle mluvčího Jiřího Ovčáčka oba politici telefonicky domluvili už počátkem dubna.