most přes kerčský průliv - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu most přes kerčský průliv, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rusko obnovilo automobilovou dopravu přes Kerčský most, který minulý týden poškodila exploze, na přepravu trajektem ve směru na nezákonně anektovaný ukrajinský poloostrov Krym ale nyní čeká podle ruských médií více než tisíc nákladních vozidel. Fronty u mostu ukazují i dnes zveřejněné satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies, na kterých je vidět i poškození silniční a železniční části mostu.
Přinášíme vybrané údaje o Kerčském mostu, který spojuje ruskou pevninu s anektovaným Krymem
Krymský poloostrov je izolovaný a není snadné jej posílit nebo zásobit. Posily a zásoby mohou přicházet po souši pouze z jednoho mostu přes Kerčský průliv – Krymského mostu nebo mostu Kerčského průlivu – protože na severu je Ukrajina a Krym je na svých dalších třech stranách obklopen mořem. Více podrobností uvidíte ve videu na Mall.tv.
Mezinárodní soud pro námořní právo nařídil Moskvě, aby neprodleně osvobodila ukrajinské námořníky, které uvěznila po loňském incidentu v Kerčském průlivu. Oznámily to tiskové agentury. Kyjev označuje námořníky za válečné zajatce, Moskva za narušitele státní hranice. Moskva podle agentury AFP dala předem najevo, že nepřijme rozhodnutí soudu, jehož působnost v dané věci neuznává. Kyjev nicméně doufá, že podpora soudu by mohla pomoci k tomu, aby se konflikt mohl dostat ze slepé uličky a námořníci na svobodu.
Rusové kontrolují přístup k Azovskému moři, přes nějž směřují čtyři pětiny námořního exportu Ukrajiny.
Na palubě ukrajinských plavidel, zadržených v neděli ruskými pohraničníky u Kerčského průlivu, byli i příslušníci vojenské kontrarozvědky ukrajinské tajné služby SBU. Jeden z nich byl těžce zraněn, potvrdil dnes šéf SBU Vasyl Hrycak podle agentury Interfax-Ukrajina. Stalo se tak podle něj poté, co jeden z ruských bitevníků odpálil na ukrajinské dělové čluny dvě neřízené rakety.
Poté co Rusko zajalo tři ukrajinské lodě při pokusu proplout Kerčským průlivem, požádala Ukrajina o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN.
Ukrajinský parlament v pondělí večer po vzrušené několikahodinové debatě schválil výnos prezidenta Petra Porošenka o vyhlášení válečného stavu v zemi po dobu třiceti dnů. Opatření vstoupí v platnost ve středu ráno a potrvá do 27. prosince. K napjaté situaci se během dne vyjádřilo světové společenství, Londýn označil jednání Ruska za akt agrese. Obavy z případné ruské invaze ale částečně míní Mark Galeotti z pražského Institutu mezinárodních vztahů. „Není to předehra k invazi, spíše pokus o vytvoření ...
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o uplatnění sankcí kvůli nepřátelským krokům Ukrajiny. Oznámila to ruská média s odvoláním na Kreml. Cílem má být "obrana národních zájmů". Putin podle listu Kommersant ve výnosu nařídil vládě, aby stanovila zvláštní ekonomická opatření a okruh fyzických a právnických osob, vůči kterým se tato opatření uplatní.
Dodržování lidských práv se za tři roky ruské okupace na Krymu výrazně zhoršilo a činitelé Ruské federace zde běžně lidská práva závažným způsobem porušují. Takové jsou závěry dnes zveřejněné zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva. OSN také kritizuje snahy Moskvy o upevnění kontroly nad anektovaným poloostrovem, jehož přičlenění k Rusku odsuzují dvě rezoluce Valného shromáždění z let 2014 a 2016.