muskovy družice - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu muskovy družice, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Slunce prochází vrcholem aktivity svého zhruba jedenáctiletého cyklu. Před pár dny vědci zpozorovali koronální díru (velkou sluneční skvrnu) o průměru asi třiceti Zemí. Byla to jedna z největších děr za dlouhou dobu, nicméně příliš paniky oproti těm dřívějším a menším nevyvolala – po povrchu Slunce totiž klouže pryč ze zorného pole Země, kterou tak případným výronem sluneční hmoty neohrozí. Totéž se však nedá říct o díře, která byla detekována v noci na středu.
Šéf technologické společnosti Tesla Elon Musk představil v rámci akce „AI Day“ (Den umělé inteligence) humanoidního robota Optima. Ten má podle excentrického miliardáře zastat nudnou lidskou práci a být zbraní proti chudobě. Musk uvedl, že Tesla by robotů mohla v budoucnu vyrábět miliony. Stroj má být levnější než nový automobil
Nadšenci do velkých kosmických nosičů mají zase svátek. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na začátku týdne opět posadil na Crawler – speciální tahač raket – unikátní kosmický nosič Space Launch System (SLS) určený pro misi Artemis I a přesunul jej na startovací rampu 39B na kalifornském mysu Canaveral. Zasvěcení o SLS v souvislosti s cílem mise nemluví jinak než jako o „měsíční raketě“.
Elon Musk to má v posledních dnech těžké. Kromě toho, že musí odrážet shortující spekulanty a zlé jazyky motající se kolem „jeho“ Twitteru, valí se na něj také další kritika a menší trable kolem jednotlivých projektů – za zmínku stojí třeba poslední svolávačka kvůli zlobícím displejům u 120 tisíc tesel.
Jako nejbohatší člověk světa, průkopník elektrických aut, družicového internetu, spojení mozku s internetem a osídlovaní Marsu, nemá Elon Musk nouzi o pozornost. S koupí Twitteru ale přišla řada i na negativní stránku této pozornosti.
Ještě před pár lety by byla vesmírná izolace Západu od Ruska zřejmě nereálná, na Mezinárodní vesmírnou stanici v té době dokázala létat jen ruská raketa Sojuz. Situace je teď jiná, západní vesmírný průmysl se od té doby výrazně posunul vpřed. Americká výzkumná společnost Quilty Analytics odhaduje, že by některé západní firmy mohly na odstřižení od Ruska vydělat.
ŽIVĚ.CZ | SpaceX se bude muset vyrovnat se ztrátou až čtyřiceti družic, jež se měly stát součástí satelitní konstelace Starlink. Celkem 49 satelitů vynesla 3. února raketa Falcon 9 z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě na nízkou oběžnou dráhu. Druhý stupeň rakety je vynesl na orbitu s perigeem ve výšce přibližně 210 km nad Zemí.
Česko kraluje dluhopisové Evropě, v tuzemských metaversech se točí stovky milionů, ČEZ sílí na trhu telekomunikací. Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.
Je to malý krůček pro svět, ale velký pro Česko. Historicky poprvé letěl z území USA do vesmíru český satelit, poprvé to bylo na palubě rakety Falcon 9 společnosti Space X, a navíc to bude první tuzemská družice schopná přesně snímkovat Zemi. Start ve čtvrtečních 16:25 středoevropského času z floridského mysu Canaveral sledoval český vesmírný byznys i vysoké školy, které se na tvorbě satelitu nazvaného VZLUSAT-2 podílely. Drama kolem několikrát odkládaného startu trvalo až do poslední chvíle.
V posledních měsících odstartovaly rakety s civilní posádkou všech tří klíčových hráčů novodobého vesmírného závodu. Cesty SpaceX, Blue Origin a Virgin Galactic na oběžnou dráhu přitahují velkou pozornost, ale ve skutečnosti jsou jen špičkou ledovce. Stojí za nimi méně viditelné státní zakázky a podpora, díky kterým vznikla technologická základna pro soukromé lety do kosmu a další komerční vesmírné projekty.